Akcja Katolicka u Matki Bożej na Jasnej Górze

W piątek 19 czerwca przedstawiciele Akcji Katolickiej z całej Polski zgromadzili się na Jasnej Górze. Do sanktuarium przybył zarząd krajowy Instytutu Akcji Katolickiej z prezesem  Urszulą Furtak oraz  księża asystenci.
Niestety stan epidemii uniemożliwił spotkanie licznej grupy Członków Akcji Katolickiej , jak to było w latach poprzednich. Wśród  pielgrzymów  obecna była delegacja AK z naszej diecezji z ks. Asystentem  dr hab. Janem Bartoszkiem  i prezesem Robertem Rybakiem.   „Totus Tuus Maryjo” to hasło tegorocznej pielgrzymki przypadającej w setna rocznicę urodzin św. Jana Pawła II – patrona naszego stowarzyszenia. W czasie  Mszy św. o godz. 20 .00 przed cudownym obrazem Matki Bożej bp  Mirosław Milewski nawiązał do słów z Ewangelii „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźmijcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Ksiądz Biskup zwrócił uwagę ba fakt, że „serce Maryi było najbliżej serca Jezusa. To pod  Jej sercem rozwijało się, kształtowało i rosło serce naszego Pana.. Mówił : to tutaj, „w tej świętej kaplicy, niemal słyszymy bicie tych dwóch serc. Ich rytm napawa wielu z nas spokojem i ufnością, także wtedy, gdy nie do końca rozumiemy ciężar i jarzmo codzienności”. Asystent krajowy podkreślił również, że obecnie  Kościół w Polsce potrzebuje odbudowania swej wiarygodności, dlatego potrzebuje wiarygodnych ludzi w swoich szeregach. „Tacy powinni być członkowie Akcji Katolickiej – prości i wierni uczniowie Jezusa”.

 Po mszy św. asystent kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej – ks. dr hab.  Jan Bartoszek otrzymał medal „Za dzieło apostolstwa”.  Nagrodę ks. Asystentowi wręczył biskup Mirosław Milewski.

 „ Dedykuję tę nagrodę Akcji Katolickiej w Polsce, szczególnie w diecezji tarnowskiej– powiedział  ks. Jan. Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. Cieszę się bardzo, że diecezja tarnowska może się jakiś sposób wyróżniać na tle Akcji Katolickiej w Polsce. Jak Pan Bóg pozwoli nadal będziemy podejmować tę współpracę w tym wyjątkowym dziele angażowania ludzi świeckich do odpowiedzialności za Kościół ”  .

Tegoroczna Pielgrzymka na Jasną Górę została zakończyła wspólną modlitwą i błogosławieństwem.

Anna Jakubowska
Sekretarz  DIAK

.

W piątek 19 czerwca 2020 r. przedstawiciele Akcji Katolickiej z całej Polski zgromadzili się na Jasnej Górze. Do sanktuarium przybył zarząd krajowy Instytutu Akcji Katolickiej z prezesem Urszulą Furtak oraz księża asystenci. Po Mszy św. asystent kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej – ks. dr hab. Jan Bartoszek otrzymał medal „Za dzieło apostolstwa”. Nagrodę ks. Asystentowi wręczył biskup Mirosław Milewski. .( Fotogaleria )

 

.

Komentowanie jest wyłączone