Święto Wojciechowe w Bochni

We wtorek 23 kwietnia 2024 roku Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej obchodziła uroczystości świętego Wojciecha, Patrona Polski i Patrona Akcji Katolickiej w Polsce, które tym razem odbywały się w królewsko-górniczym mieście Bochni.
200 osób z przeszło 25 POAK naszej diecezji wzięło udział w tych uroczystościach. Przedstawiciele Akcji Katolickiej z Panem Robertem Rybakiem, prezesem diecezjalnym przybyli z różnych parafii, by dać świadectwo wiary, aby modlić się za naszą Ojczyznę i Akcję Katolicką za wstawiennictwem świętego Wojciecha. Święty Wojciech jest dla nas przykładem i wzorem do naśladowania, uczy wiary pełnej miłości i odwagi.

Te spotkania Wojciechowe, połączone z procesją ulicami miasta są organizowane przez AK od 2015 roku, kiedy to Diecezjalny Instytut, otrzymał relikwie Tego wielkiego świętego Patrona.
W tym roku świętowaliśmy w Bochni. Wyruszyliśmy z bazyliki świętego Mikołaja w modlitewnej procesji, z relikwiami świętego Wojciecha i ze sztandarami, do parafii świętego Pawła Apostoła, gdzie uczestniczyliśmy w uroczystej Eucharystii, której przewodniczył i homilię wygłosił nasz asystent Ksiądz dr hab. Jan Bartoszek, przy współudziale licznej grupy kapłanów.
Po mszy świętej uczestniczyliśmy w spotkaniu wspólnotowym przy stole w dolnym kościele, gdzie była okazja się spotkać, porozmawiać i nacieszyć się sobą.
Procesja Wojciechowa jest czasem modlitwy, manifestacji naszej wiary i czasem miłości.
Te spotkania Wojciechowe są odpowiedzią na prośbę świętego Jana Pawła II, który w Gnieźnie powiedział: „Przechowajcie, pomnóżcie i przekażcie świętowojciechowe dziedzictwo”.

Barbara Hałas
Prezes POAK przy parafii Św. Pawła w Bochni