DEKANAT DĄBROWA TARNOWSKA DLA OJCA ŚWIĘTEGO

W święto patrona Akcji Katolickiej – Jana Pawła II – 22 października 2019 roku członkowie Akcji Katolickiej przybyli wieczorną porą do stolicy dekanatu na zaproszenie POAK w Dąbrowie Tarnowskiej. Oddział chętnie podjął inicjatywę Zarządu Rady Dekanalnej, stając się gospodarzem modlitewnego spotkania dla parafii: Dąbrówki Breńskie, Nieczajna, Smęgorzów, Zalipie, Żelazówka i Dąbrowa Tarnowska.

Modlitwa różańcowa prowadzona przez Akcję Katolicką rozpoczęła spotkanie, w którym liczny udział wzięli, oprócz członków stowarzyszenia, także sympatycy i dąbrowscy parafianie.

Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył sam asystent diecezjalny ks. dr Jan Bartoszek w otoczeniu kapłanów: asystenta dekanalnego ks. Bogdana Więcka ze Smęgorzowa, ks. Stanisława Nakielskiego z Zalipia, ks. Władysława Jaróga i ks. Stanisława Bielenia z Nieczajnej, ks. Krzysztofa Franczaka i ks. Michała Franczyka z Dąbrowy. Uroczystość uświetniła obecność pocztu sztandarowego dąbrowskiej Akcji.

Oto kilka refleksji przekazanych w homilii przez naszego asystenta diecezjalnego: „Spotkanie to podziękowanie za dar Papieża Polaka, za cuda i łaski, które otrzymujemy przez jego pośrednictwo… Bóg przemawia do nas przez znaki, wydarzenia, słowo Boże… Dzisiaj jest egzamin z miłości św. Piotra,  a pośrednio każdego z nas.  Jezus pyta: – Czy miłujesz mnie więcej? Trzeba natychmiast udzielić odpowiedzi, wszyscy obok ją usłyszą. I zweryfikują, czy jest to odpowiedź prawdziwa, potwierdzona życiem… Łzy Piotra, nasze łzy miłości oczyszczają nas wewnętrznie, tylko miłość przemienia człowieka. Mamy stawać się podobni do Ojca poprzez miłość. Tak było w życiu Jana Pawła II. Ukazał cechy ludzkiego życia zapomniane przez świat. Każdy z nas w nim się odnajdywał. Udowodnił, że można w dzisiejszym świecie być człowiekiem duchowo bardzo bogatym. Każdy z nas ma wyznaczoną przez Boga drogę rozwoju na swoją miarę, możliwą do realizacji. Pokazuje to Jan Paweł II. Miał odwagę iść pod prąd, wbrew innym. Miał odwagę stać się znakiem, któremu sprzeciwiać się będą. Człowiek wielkiego serca, życzliwości, wierny zasadom. Miał jednego Boga Jedynego, żadnym bożkom się nie kłaniał. Nie opuścił w życiu kapłańskim mszy św., różańca, brewiarza. Jego postawa nie wzięła się znikąd – przewodnikiem, wzorem był Jan Tyranowski, człowiek świecki… Papież nie udawał niczego, był normalny. Świętość to normalność zanurzona w Bogu i w wartościach. Rozwijać człowieczeństwo to żyć tak, że to co robimy, ma mieć akceptację Boga… Nie można myśleć tylko o sobie. Czas podjąć mądre działania. Akcja Katolicka rozwija się w oparciu o życie w parafii. Akcja jest ważną częścią parafii. Świadectwo życia członków Akcji w parafii winno być czytelne i piękne po to, żeby pociągnąć innych do włączenia się w życie wspólnoty parafialnej. Jesteście Bożym teraz. Niech Chrystus obdarzy was łaską świętości. Niech was wspiera orędownictwo św. Jana Pawła II, Maryi i Ducha Świętego (tekst  nieautoryzowany).

Po Eucharystii wszyscy ucałowali relikwie Patrona Akcji. Potem prowadzeni przez poczet sztandarowy przeszli na plac przykościelny pod pomnik Świętego. Tutaj popłynęły modlitwy, złożono wiązankę kwiatów, zapalono znicze i odśpiewano „Barkę”.

Jan Paweł II jednoczył ludzi podczas modlitwy i u stołu. Tak też postąpili gospodarze, zapraszając na wspólną agapę do auli Jana Pawła II. Do wspólnoty dołączył również ks. prałat Józef Poremba z Dąbrowy Tarnowskiej.

Członkowie Akcji powrócili do swoich domów i parafii, aby z jeszcze większym zapałem realizować przesłanie „Świętość to normalność zanurzona w Bogu i w wartościach”.