Peregrynacja obrazu i relikwii św. Jana Pawła II w parafii Jasień

W przeddzień Święta Niepodległości 10 listopada 2019 t. j. w niedzielę, naszą parafię, Wniebowzięcia NMP w Jasieniu nawiedziły relikwie i obraz Św. Jana Pawła II. Ten dzień stał się dniem historycznym, jakże oczekiwanym przez nasz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, to dzień szczególny dla całej naszej parafii wszystkich pokoleń i stanów, bo jakże nie schylić czoła przed tak niecodziennym gościem, jakże nie zapragnąć takiego spotkania, kiedy nasze podziękowania i prośby mogliśmy wyszeptać Świętej Osobie, która przez tyle lat całym sercem i duchem pragnęła, abyśmy byli wolni, wolnością naszych sumień, wolni powiewem Duch Św.

Do peregrynacji nasz odział przygotowywał poprzez formację duchową, aby uzbroić się w wewnętrznego człowieka, który mimo zagrożeń jakimi jesteśmy codziennie wystawiani na próbę nie tracił nadziei w to ,że może świat stać się lepszym Bożą obecnością wśród nas, umacnialiśmy się odprawiona nowenną do Św. Jana Pawła II, ten czas przeżywaliśmy w duch narastającego oczekiwania na niecodzienne spotkanie.

Relikwie i obraz zostały wprowadzone w uroczystej procesji podczas prymarii, porannej Mszy Św. intonując pieśń na wejście o Św. Janie Pawle „Oddany Maryi”. Celebransem tej Mszy Św. był ksiądz rodak, obecnie Ojciec Duchowny naszego Seminarium Duchownego w Tarnowie ksiądz Marek Synowiec i on także wygłosił słowo Boże w czasie , którego nawiązał do hasła peregrynacji Otwórzcie drzwi Chrystusowi „…Św. Jan Paweł prosił o takie życie, abyśmy się otwierali na Chrystusa w codziennym życiu, aby żyć ewangelią w rodzinie, w pracy w szkole w wszystkich przestrzeniach naszego życia, sam dał przykład takiego życia oddany był całkowicie Bogu, On do świętości dochodził przez codzienność, to jego testament życia…”  Na wstępie rozpoczęcia peregrynacji po wprowadzeniu obrazu i relikwii Ksiądz Proboszcz Ks. dr Bogusław Seremet dokonał okadzenia i odmówił „ Modlitwę do Św. Jana Pawła II

Kościół został przygotowany odświętnie według twórczej wizji i pracy Siostry zakrystianki Służebniczki Siostry Racheli, która niestrudzenie czuwała nad detalami tej jakże podniosłej uroczystości.

Członkowie Akcji Katolickiej nadawali ton w prowadzeniu modlitw jak: podziękowania i prośby, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Różaniec z Św. Janem Pawłem II, a przede wszystkim  zaznaczyli swoje uczestnictwo poprzez udział w liturgii i umożliwienie wiernym oddanie czci relikwiom przez pocałowanie i rozdawanie obrazków z wizerunkiem Św. Jana Pawła II. Możliwość fizycznego dotknięcia i ucałowania relikwii w swoich domach doznali także ci parafianie, których cierpienie przykuło do łoża boleści lub nie   pozwalała inna przypadłość wiekowa. W ich oczach zakręciła się łza radości, że i oni mogą przytulić do swoich ramion Tego, który zawsze miał w szczególnej opiece ludzi cierpiących.

Wielkie zaangażowanie, wkładem do pełnego przeżycia uroczystości wykazała się młodzież i dzieci naszej szkoły pod opieką księdza wikarego ks. Piotra Zająca, która uraczyła nas widowiskiem „wieczornica” poświęcona tematyce o Św. Janie Pawle II oraz drodze do niepodległości. Można powiedzieć, że cała parafia w tym dniu zgromadziła się przy Św. Janie Pawle II.

To wszystko było dla ducha, ale i ciało doznało pokrzepienia, bo młodzież jeszcze raz pokazała na co ich stać i po każdej Msz Św. uraczyła nas pyszną „papieską kremówką” i jakże orzeźwiającą czarną kawą, której zapach unosił się po całym Domu Parafialnym.

Z racji , że była to niedziela, po  każdej Mszy Św. wierni mogli skorzystać z tej łaski, aby uczcić i pocałować relikwie i tak rzeczywiście było, radowało się serce kiedy widok kolejki się nie kończył.  Ten jakże owocny Dzień Pański, można by nazwać agapą zakończyliśmy go Apelem Jasnogórskim w refleksji, że to już ostatnie chwile, że chyba wszystko w czasie modlitwy udało się nam powiedzieć za pośrednictwem Św. Jana Pawła II, że On Syn naszej ziemi, zaniesie i przedstawi w Trójcy Jedynemu Bogu „wszystkie nasze dzienne sprawy”.

Kazimierz Babicz