Rekolekcje dla Asystentów dekanalnych i parafialnych Akcji Katolickiej Diecezji Tarnawskiej

W dniach 23-26 września 2019 roku abp Józef Michalik głosił rekolekcje kapłańskie w Gródku nad Dunajcem dla asystentów dekanalnych i parafialnych Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej. Arcybiskup zachęca kapłanów, aby pogłębiając zaufanie wobec świeckich, poznawali radości i problemy współczesne, a wówczas będzie im łatwiej nieść ludziom Ewangelię.

Abp Józef Michalik od lat zna Akcję Katolicką i współpracuje z tym stowarzyszeniem. Jak sam mówił: „Akcja Katolicka to przedłużenie rąk i serca proboszcza. To lokalna burza mózgów, czasami musi też zwrócić uwagę na zaistniałe braki czy niewłaściwości. Znam taki przykład, kiedy jeden z kapłanów uwikłał się w nałóg, a uratowali go ludzie z Akcji Katolickiej. On się na początku gniewał, ale po 10 latach im podziękował. Kapłan stanął na nogi, nawet ożywił się duszpastersko, wybudował kościół. Akcja Katolicka to formacja wiary, styl życia, ważne, by podejmować także wyzwania społeczne czy środowiskowe we wspólnocie. Ruchy i stowarzyszenia sięgają swoim charyzmatem do Chrystusa. Jezus posyłał apostołów po dwóch albo trzech, bo wiedział, że człowiek głoszący Ewangelię potrzebuje wsparcia w konfrontacji ze światem inaczej myślącym” – podkreśla.

Abp Michalik podkreślał, że „dziś ważne jest świadectwo życia chrześcijańskiego. Nie trzeba iść na bagnety, gdy dochodzi do wymiany zdań na temat różnych wizji życia i światopoglądów. Agresja jest najczęściej przejawem słabości. Wówczas jest potrzebne świadectwo i doświadczenie członków Akcji Katolickiej. Ten kto jest po stronie prawdy i dobra musi zachować cierpliwość i zło dobrem zwyciężać”.

Rekolekcje dla kapłanów to jedna z form duchowego przygotowania do obchodów 25-lecia Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej, które będziemy świętować w 2020 roku. W rekolekcjach udział wzięło 50 kapłanów.

W środę podczas kolacji z kapłanami spotkał się Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, który podziękował kapłanom za zaangażowanie w formację ludzi zrzeszonych w Akcji Katolickiej.

Natomiast po kolacji odbyło się spotkanie zawiązane z aktualiami w Akcji Katolickiej, na którym obecny był Pan Robert Rybak – Prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej. Głównym tematem spotkania były: działalność Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II w Tarnowie oraz trwająca peregrynacja obrazu i relikwii św. Jana Pawła II po Parafialnych Oddziałach Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej.

Ks. Jan Bartoszek