W trosce o Ojczyznę

            Na kolejnej Eucharystii w intencji Ojczyzny, jedności narodowej i ładu społecznego spotkaliśmy się w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie w czwartek, 14 marca. Mszy św. przewodniczył i wygłosił homilię Asystent kościelny Akcji Katolickiej ks. Jan Bartoszek z głównym przesłaniem: moralność musi być podstawą myślenia i czynu społecznego.

            Usłyszeliśmy: „Mądrość, moralność i miłość Ojczyzny – to wartości, których dziś brakuje na wszystkich płaszczyznach społecznego dialogu”. Do ich osiągnięcia „potrzebne jest wykształcenie, intelektualne przygotowanie, byśmy wiedzieli, jak należy prowadzić rachunek historii i jak ustalić programy na przyszłość. Niezmiernie ważne są oświata i szerzące ją szkolnictwo, dlatego z takim  niepokojem patrzymy na zapowiadane w tych obszarach reformy. Trzeba i warto inwestować w młodych ludzi, bo bez ich udziału nie będzie pomyślnego rozwoju kraju i międzynarodowego dialogu(…).

Obserwujemy z niepokojem, o co zabiegają we współczesnej Polsce partie polityczne. Zamiast zjednoczyć się we wspólnym działaniu, cały wysiłek wkładają w to, by dla siebie zyskać jak najwięcej korzyści. Jest to wielka i karygodna nieodpowiedzialność i egoizm, który daleki jest od patriotyzmu. Trzeba walczyć w ramach tej mądrości społecznej o solidarność narodową: nie klasową, nie partyjną, ale solidarność narodową. Bo jeśli okręt Ojczyzny zatonie, partie i grupy nie uratują swoich nadziei i wszystko będzie stracone – dlatego trzeba mądrze budować Polskę na solidarności i jedności”.

            Padły również wskazówki, że przyszłość narodów opiera się na rodzinie, najpełniej określa ją miłość do dziecka, do człowieka niepełnosprawnego, do człowieka słabego.

            Ważna wskazówka dotyczyła mądrej miłości do Ojczyny. „Co to znaczy: kochać mądrze? To nie zapomnieć o interesie wspólnym, ojczystym. Nie można go przekreślać, bo poprzez Ojczyznę, poprzez naród idzie się do źródeł kultury. Tam człowiek formuje się w swoim myśleniu, w swojej inteligencji. To naród stwarza człowiekowi podstawy do wewnętrznego dynamizmu, pozbawia go kompleksów, pomaga akceptować prawdę, bo człowiek w społeczności, w narodzie wie, że nie jest sam, czuje się akceptowany na drodze dobrych czynów”.

             W Mszy św. uczestniczyli wraz z parafianami członkowie naszego stowarzyszenia z wielu oddziałów Akcji Katolickiej z terenu całej diecezji. Ponadto Liturgia była transmitowana w Radiu RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Zaszczyt obsady liturgicznej i prowadzenie modlitwy różańcowej przypadły POAK z Szarwarku.

Irena Klich
POAK Nieczajna

Komentowanie jest wyłączone