Godzina Święta w Gruszowie Wielkim

Jezu, tak bardzo nas umiłowałeś, że życie swe ofiarowałeś za nas.
Dziękujemy Ci i ufamy Tobie!

Członkowie Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej dąbrowskiego dekanatu oraz wierni parafii Gruszów Wielki zgromadzili się na nocnym czuwaniu w czwartek, 7 marca. Wraz z nami modlił się ks. proboszcz Marek Synowiec. Nocne uwielbienie podczas godziny Ogrójca Jezusa zakończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Godzinę Świętą zawdzięczamy świętej Małgorzacie Marii Alacoque i objawieniom Jezusa, jakich doznawała w klasztorze. Każdej nocy – powiedział do niej – z czwartku na piątek, uczynię cię uczestniczką śmiertelnego smutku, któremu dobrowolnie poddałem się w Ogrodzie Oliwnym, a ten smutek, którego nie będziesz mogła pojąć, przyprawi cię o pewnego rodzaju konanie, cięższe do zniesienia niż śmierć. Aby Mi towarzyszyć w tej pokornej modlitwie, którą wtedy posyłałem do Mego Ojca wśród tych wszystkich udręczeń, wstawać będziesz między godziną 11 a 12 w nocy i leżąc krzyżem twarzą ku ziemi  będziesz przez tę godzinę łagodzić gniew Boży, błagać o zmiłowanie nad grzesznikami oraz w pewnej mierze osładzać mi boleść zadaną przez opuszczenie od Apostołów, która była powodem uczynionej im wymówki, że jednej godziny nie mogli ze Mną czuwać. W ciągu tej godziny czynić będziesz to, czego cię nauczę”.
Taki jest początek nabożeństwa Godziny Świętej, które już przeszło dwa wieki istnieje w Kościele.

Irena Klich
Rada Dekanalna Dekanatu Dąbrowa Tarnowska