Post o chlebie i wodzie w Nieczajnie Górnej

W drugiej połowie lutego (19.02.2024 r.) przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. arcybiskup Stanisław Gądecki, wystosował do wiernych apel o modlitwę i post w intencji Ojczyzny. Apel stał się inspiracją dla Akcji Katolickiej z Nieczajnej, której członkowie, po powrocie z rekolekcji w Ciężkowicach, omówili z ks. proboszczem Stanisławem Bieleniem inicjatywę podjęcia modlitwy i postu we wspólnocie parafialnej. Zostały przygotowane karteczki z datą postu o chlebie i wodzie. Każdy z parafian, który chciał podjąć się tych wyrzeczeń, losowo wybierał dzień postu z koszyczków umieszczonych na stolikach przy wyjściach z kościoła. Poszczący zostali zachęceni do udziału w tym dniu w Eucharystii, przyjęcia Komunii św. i wzmożonej modlitwy w intencji naszej umiłowanej Ojczyzny. I komu droga jest Rzeczypospolita Polska, ten podjął ten wysiłek o pojednanie między Polakami i pomyślność naszej wspólnej Ojczyzny.

Post można będzie podjąć przez cały okres Wielkiego Postu. Zachęcamy wszystkie POAK do podjęcia tej inicjatywy!

Modlitwa za Ojczyznę przez przyczynę św. Andrzeja Boboli

Boże, któryś zapomnianą do niedawna Polskę wskrzesił cudem wszechmocy Twojej, racz za przyczyną sługi Twojego św. Andrzeja Boboli dopełnić miłosierdzia nad naszą Ojczyzną i odwrócić grożące jej niebezpieczeństwa. Niech za łaską Twoją stanie się narzędziem Twojej czci i chwały. Natchnij mądrością jej rządców i przedstawicieli, karnością i męstwem jej obrońców, zgodą i sumiennością w wypełnianiu obowiązków jej obywateli. Daj jej kapłanów pełnych ducha Bożego i żarliwych o dusz zbawienie. Wzmocnij w niej ducha wiary i czystości obyczajów. Wytęp wszelką stanową zazdrość i zawiść, wszelką osobistą czy zbiorową pychę, samolubstwo i chciwość tuczącą się kosztem dobra publicznego. Niech rodzice i nauczyciele w bojaźni Bożej wychowują młodzież, zaprawiając ją do posłuszeństwa i pracy, a chroniąc od zepsucia. Niech ogarnia wszystkich duch poświęcenia się i ofiarności względem Kościoła i Ojczyzny, duch wzajemnej życzliwości i przebaczenia. Jak jeden Bóg, tak jedna wiara, nadzieja i miłość niech krzepi nasze serca! Amen.

Irena Klich
POAK Nieczajna