Zebranie Rady KIAK

10 lutego 2024 roku, w Centrum Okopowa w Warszawie  odbyło się zebranie sprawozdawczo – wyborcze Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. W posiedzeniu Rady uczestniczyli przedstawiciele Akcji Katolickiej w Polsce, z naszej diecezji Prezes DIAK  Robert Rybak, delegat Barbara Hałas oraz delegat Krzysztof Mariankowski. Obrady rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył Biskup Marek Mendyk, Krajowy Asystent Akcji Katolickiej. Modliliśmy się za naszą Ojczyznę oraz o dobre wybory kandydatów na Prezesa Akcji Katolickiej w Polsce. W tej intencji odprawiona została także nowenna za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, patrona Akcji Katolickiej.

W pierwszej części spotkania słowo do zgromadzonych skierowała Prezes Zarządu KIAK Urszula Furtak oraz Biskup Marek Mendyk. Ksiądz Biskup mówił o uczuciach ludzkich skupiając się na zazdrości, która sama w sobie jest bardzo pozytywnym uczuciem motywującym do rozwoju. Zazdrość źle przeżywana niejednokrotnie prowadzi do złych czynów, jest powodem wielu grzechów. Jako uczucie nie podlega ocenie moralnej, uczucia pozostają poza naszą kontrolą, ważne co z nimi zrobimy później. Jeśli zazdrość prowadzi do niszczenia wartości czy ludzi, zawiści, niechęci – to jest grzechem. Ksiądz Biskup odwołał się do słów Proroka Izajasza, który mówi wprost o „zazdrosnej miłości Pana zastępów”. Bóg jest „Panem zazdrosnym”, zazdrosnym o człowieka, nie chce go stracić. „Zazdrość”Boga jest miłością.
W programie spotkania była ocena i przyjęcie rocznych sprawozdań Zarządu KIAK za 2023 rok oraz udzielenie absolutorium Zarządowi KIAK. W związku z zakończeniem pełnienia funkcji Prezesa Zarządu KIAK przez Panią Urszulę Furtak, sprawozdanie Zarządu KIAK zostało rozszerzone i obejmowało podsumowanie dwóch kadencji pełnionych w latach 2016  – 2020 i 2020 – 2024. Rada podziękowała Pani Prezes za lata ofiarnej pracy.
W kolejnej części spotkania przeprowadzono wybory i wyłoniono trzech kandydatów spośród, których Konferencja Episkopatu Polski mianuje Prezesa Zarządu KIAK.

Członkowie Rady zapoznali się także ze zbiorczą informacją z działalności DIAK , oraz z bieżącymi inicjatywami KIAK:
– Rekolekcje dla Rady Krajowej Akcji Katolickiej, 15-17.03.2024, Warszawa, Bielany
– Święto Chrztu Polski, 14.04.2024

Przedstawiciele diecezji przekazali informację o najbliższych inicjatywach i spotkaniach w DIAK-ach.
Ponadto Rada Krajowa wyraziła sprzeciw wobec wielu zmian wprowadzonych ostatnio do przestrzeni publicznej podkreślając, że troska o sprawy Polski jest zadaniem i zobowiązaniem członków Akcji Katolickiej.

Króluj nam Chryste!
Barbara Hałas