Modlitwa u Świętej Rity w Dąbrówkach Breńskich

Pozdrawiam cię, Święta Rito, napełniona miłością i pokojem,
Przykładzie każdej wszelkiej cnoty, wierna uczennico Chrystusa.
Pomóż nam, Patronko rodziny i przebaczenia, uwierzyć,
że dla Boga wszystko jest możliwe i wspomagaj nas w każdej potrzebie.

Akcja Katolicka dąbrowskiego dekanatu świętuje w tym roku jubileusz 25-lecia działalności stowarzyszenia. Stąd przed głównymi wrześniowymi obchodami, w programie pracy na 2023 rok zaplanowaliśmy wyjątkowe modlitewno-rekreacyjne spotkanie, które umiejscowiliśmy w parafii Dąbrówki Breńskie. Na świętowanie wybraliśmy nieprzypadkowo dzień 22 lipca – wspomnienie świętej Rity, głęboko czczonej w tej parafii.
Wraz z nami, członkami Akcji, i parafianami modlili się kapłani: główny celebrans ks. Józef Włodarczyk ze Smęgorzowa, ks. Paweł Przybyło z parafii pw. Matki Bożej Niepokalanej z Nowego Sącza (sanktuarium św. Rity) – kaznodzieja, ks. Stanisław Nakielski z Zalipia, ks. Marek Lasek z Żelazówki, ks. rodak z Dąbrówek ks. Piotr Golemo oraz gospodarz parafii ks. Wojciech Prus. W obsadę liturgiczną Mszy św. włączyli się członkowie stowarzyszenia.
Na zakończenie Eucharystii ks. proboszcz pobłogosławił róże – symbol świętej Rity. Następnie wszyscy prezesi parafialnych oddziałów podeszli pod statuę Świętej, gdzie z ust prezesa Rady Dekanalnej Andrzeja Łobody wybrzmiały słowa modlitwy do Patronki spraw po ludzku beznadziejnych, a później u stóp świętej Rity z Cascii złożono jubileuszowy bukiet 25. czerwonych róż. Po Mszy św. wszyscy ucałowaliśmy relikwie Świętej Rity.
Część rekreacyjna odbyła się w Zespole Pałacowo-Ogrodowym w Brniu. Grillowanie, słodki poczęstunek, śpiew piosenek i długie rozmowy zakończył apel jasnogórski. Teraz przygotowujemy się do wrześniowej uroczystości jubileuszowej w Odporyszowie.

Irena Klich
Rada Dekanalna Dąbrowa Tarnowska