Zebranie Rady KIAK w Warszawie

11 lutego 2023 roku w Domu Formacyjnym, Dobre Miejsce w Warszawie odbyło się zebranie Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Rozpoczęło się Eucharystią, której przewodniczył Biskup Marek Mendyk, Krajowy Asystent Akcji Katolickiej. W posiedzeniu Rady uczestniczyli przedstawiciele Akcji Katolickiej wszystkich diecezji, z naszej diecezji Prezes DIAK Robert Rybak oraz delegat Barbara Hałas .
W pierwszej części spotkania, słowo do zgromadzonych skierowała Prezes Zarządu KIAK Urszula Furtak oraz Biskup Marek Mendyk. Ksiądz Biskup podkreślił, że duchowość Akcji Katolickiej to duchowość z Panem Bogiem, Akcją Katolicką i samym sobą. Ważne są relacje, życie w zgodzie pomimo różnic, przyjaźń, która nie jest dogodną okazją ale miłym obowiązkiem.
Gościem Rady KIAK była Pani Justyna Chrapka, która skierowała zaproszenie do odwiedzenia Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. To jedno z najwyżej i najbardziej oryginalnie usytuowanych muzeów w Polsce. Znajduje się pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Wystawa opowiada o życiu i nauczaniu Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, na tle dramatycznych wydarzeń w Polsce i w świecie w XX wieku. Ukazuje też wpływ Prymasa i Papieża na losy Kościoła i Polski, ich wkład w zachowanie wiary, tożsamości narodowej i kulturowej Polaków oraz obalenie komunizmu.
W programie spotkania była ocena i przyjęcie rocznych sprawozdań Zarządu KIAK za 2022 rok, przyjęcie planu finansowego na 2023 rok oraz udzielenie absolutorium dla Zarządu KIAK. Przedstawiono także informację z działalności diecezjalnych Instytutów Akcji Katolickiej za 2022 rok.
Rada Krajowa uzupełniła skład Zarządu KIAK kadencji 2020 – 2024, wybierając Panią Teresę Miśkiewicz z Diecezji Bydgoskiej.
Pani Prezes zapoznała zebranych ze stanem zatwierdzenia i notyfikacją Statutów DIAK, apelując o jak najszybsze zakończenie prac.
W związku z coraz mocniejszymi atakami na polskie rodziny i edukacją szkolną, Rada KIAK zwróciła się z apelem do katolickich rodziców i wychowawców.
W kolejnej części spotkania omówiono zaplanowane na 2023 rok działania m.in.:
– Rekolekcje dla Księży Asystentów w Szklarskiej Porębie, 13-15 lutego.
– Rekolekcje dla Rady KIAK w Warszawie, 10-12 marca .
– Promocję Święta Chrztu Polski, 14.04.2023. Jest to święto państwowe, które pokazuje, że geneza naszego państwa jest złączona z wartościami chrześcijańskimi.
– Organizację uroczystości św. Wojciecha w Gnieźnie.
– Udział w uroczystości Matki Bożej Królowej Polski, Jasna Góra 03.05.2023.
– Udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Akcji Katolickiej na Jasną Górę, 16-17.06.2023.
Ponadto Rada Krajowa wyraziła sprzeciw wobec ataków na Papieża Polaka. Nauczanie Jana Pawła II jest wciąż aktualne a przekazywanie tego nauczania jest zadaniem i zobowiązaniem członków Akcji Katolickiej.
Spotkanie Rady zakończyła modlitwa oraz błogosławieństwo, którego udzielił Asystent Akcji Katolickiej w Polsce, Biskup Marek Mendyk.

Króluj nam Chryste!
Barbara Hałas