Dekanalne spotkanie AK w Krużlowej

Sprawozdanie ze spotkania formacyjnego z dnia 2 sierpnia 2021

Stało się już pewną tradycją, że podczas odpustu tygodniowego ku czci Przemienienia Pańskiego w Krużlowej rokrocznie odbywa się dekanalne spotkanie Akcji Katolickiej. W tym roku członkowie tego stowarzyszenia apostolskiego podjęli temat „ Parafialne grupy apostolskie umacniające się w Eucharystii”, który wpisuje się w nurt duszpasterskiego hasła Kościoła katolickiego w Polsce: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”.
Spotkanie Akcji Katolickiej miało miejsce dnia 2 sierpnia 2021. Rozpoczęło się o godz. 16.30 na plebanii w Krużlowej wspólną modlitwą prowadzoną przez ks. Proboszcza Marka Szewczyka. Włodarz parafii powitał przybyłych gości
i podziękował im za przybycie. Zwrócił się ze szczególną wdzięcznością do
ks. Dr hab. Jana Bartoszka diecezjalnego asystenta Akcji Katolickiej, który przewodniczył formacyjnemu dniu skupienia. Uczestnicy spotkania wymieniali się swoimi doświadczeniami dotyczącymi prowadzonego przez siebie apostolstwa przy kawie i cieście.
Niewątpliwie ważnym punktem dla wszystkich zgromadzonych było wystąpienie prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej pani Elżbiety Obrzut. Prelegentka wygłosiła okolicznościowy referat, w którym zwróciła uwagę na apostolskie zadania stowarzyszenia, zwracając baczną uwagę na rolę Eucharystii jako przestrzeni działania Bożego Miłosierdzia i odpowiedzi człowieka na tej niezasłużony dar miłości nadprzyrodzonej. Uczestnicy słuchali z uwagą odczytu i uświadomili sobie konieczność docierania z ponadczasowym przesłaniem Ewangelii do tych, którzy pogubili się na bezdrożach życia.
Kulminacyjnym puntem spotkania formacyjnego była uroczysta Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem ks. Dr hab. Jana Bartoszka. Członkowie Akcji Katolickiej zgromadzeni na wspólnotowej modlitwie powierzali dobremu Bogu czekające ich wyzwania apostolskie. Z uwagą wysłuchali słowa Bożego i homilii, która ukazała konieczność głoszenia Ewangelii i zastosowania jej wytycznych
w codziennym życiu. Członkowie Akcji Katolickiej uświadomili sobie, jak ważną sprawą jest dążenie do osobistego nawrócenia i wiary w Ewangelię, która daje prawdziwe życie.
Reasumując należy podkreślić, że przynależący do Akcji Katolickiej poprzez każdorazowy udział w spotkaniu formacyjnym niewątpliwe pogłębiają swoją wiarę i zdobywają doświadczenia, aby dzięki opiece Przemienionego Chrystusa wypełniać swoje apostolskie zadania. Stąd też podejmując trud osobistego nawrócenia, stają się wiarygodni w swoim życiu i postępowaniu będąc przewodnikami dla innych wiernych.

Elżbieta Obrzut
Prezes POAK