NIECZAJNA POD KRZYŻEM

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej wraz z grupą modlitewną i ks. proboszczem Stanisławem Bieleniem byli inicjatorami przyłączenia się parafii Nieczajna do ogólnopolskiej akcji „Polska pod krzyżem”. Uczestnicy przynieśli ze sobą krzyże. Do świątyni oprócz parafian przybyli również zaproszeni goście – członkowie zarządu Rady Dekanalnej w osobach prezesa Andrzeja Łobody z Dąbrowy Tarnowskiej i sekretarz Jadwigi Kozłowskiej ze Smęgorzowa, którzy czynnie włączyli się w modlitwę. Ogromnym przeżyciem – co podkreślali wszyscy parafianie – była Droga Krzyżowa, którą przeszliśmy od świątyni do krzyża na cmentarzu parafialnym. Teksty nabożeństwa oparte były na rozważaniach ks. Piotra Pawlukiewicza „Przyjacielu, po coś przyszedł?” Krzyż adorowany podczas Wielkiego Piątku od stacji do stacji nieśli parafianie i nie było pośród nas człowieka, który by nie oblał drzewa krzyża swymi łzami. W drodze powrotnej odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia. W drugiej części akcji adorowaliśmy krzyż poprzez modlitwę, rozważania i procesyjne go ucałowanie. Dopełnieniem modlitewnego spotkania była Msza Święta celebrowana przez ks. proboszcza, ks. kanonika Władysława Jaróga i o. Tomasza Zielińskiego. Wróciliśmy do naszych domów mając w sercach słowa:

Stacja piętnasta – powrót do domu, spotkanie z najbliższymi, wieczorna modlitwa.
Stacja szesnasta – trudna rozmowa w rodzinie.
Stacja siedemnasta – wizyta u lekarza.
Stacja czterdziesta – śmierć kogoś bliskiego
Stacja setna.
Stacja tysięczna…
Kto nie zna drogi do morza, niech podąża za rzeką.
Niech podąża za krzyżem ten, kto szuka drogi do Boga, do zmartwychwstania, do życia.
Amen.

Irena Klich