DEKANAT DĄBROWSKI NA JASNEJ GÓRZE I U ŚW. ANNY

Po majowym pobycie w Starym Sączu, członkowie Akcji Katolickiej dekanatu Dąbrowa Tarnowska w sobotę, 8 czerwca, udali się w ramach ogólnopolskiej pielgrzymki do Częstochowy. Autokarowa pielgrzymka liczyła 54 osoby – członków stowarzyszenia, ich rodziny i sympatyków Akcji. Strona organizacyjna wyjazdu była dziełem prezesa Rady Dekanalnej p. Andrzeja Łobody.

            Pielgrzymi pierwsze kroki skierowali przed obraz Jasnogórskiej Matki, aby za Jej  pośrednictwem  powierzyć Jezusowi swoje radości i smutki, podziękowania i prośby, blaski i cienie swojej codzienności. Drugim punktem była Droga Krzyżowa odprawiona na jasnogórskich wałach. W patriotycznych rozważaniach padły słowa wielkich Polaków: św. Jana Pawła II., św. Faustyny, ks. Twardowskiego, ks. Popiełuszki, rotmistrza Pileckiego, Witosa, kardynała Wyszyńskiego. Natomiast część pielgrzymów przeszła w procesji z najstarszej częstochowskiej parafii św. Zygmunta na Jasną Górę. Modlitwa przebłagalno – dziękczynna, rozważania oraz śpiew nawiązywały do hasła tegorocznej pielgrzymki: „Z Maryją idziemy w przyszłość”. Uczestnicy pielgrzymki wraz z ojcami paulinami świętowali także czterdziestą rocznicę wizyty św. Jana Pawła II na Jasnej Górze.

Do jasnogórskiego sanktuarium członkowie Akcji Katolickiej przybyli wraz z zarządem krajowym,  prezes Urszulą Furtak, asystentem krajowym biskupem Mirosławem Milewskim, księżmi asystentami oraz prezesami diecezjalnych i parafialnych oddziałów. W pielgrzymce uczestniczyli przedstawiciele Instytutu Polskiego Akcji Katolickiej z Anglii.

            Najważniejszym punktem sobotniego dnia była Eucharystia, która koncelebrował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. W homilii celebrans sporo uwagi poświęcił życiu i działalności św. Jadwigi Królowej, stawiając ją za wzór osoby świeckiej, która doskonale angażuje się na rzecz rozwoju Królestwa Bożego na ziemi. Osoba św. Jadwigi została postawiona za wzór dla laikatu zrzeszonego w Akcji Katolickiej.

Na zakończenie Mszy św. prezes KIAK Urszula Furtak odczytała Akt Oddania Akcji Katolickiej Matce Bożej oraz w imieniu Kapituły wyróżniła medalem „Za dzieło apostolstwa” ks. abp. Stanisława Gądeckiego.

            Po wizycie u Maryi dąbrowscy pielgrzymi pokłonili się Babci Pana Jezusa, św. Annie, w mniej znanym sanktuarium pod nazwą Święta Anna w miejscowości Aleksandrówka. Pięknie odnowiona wewnątrz w kolorystyce zieleni świątynia, przystrojona gałęziami na Zesłanie Ducha Świętego, przyciągała wzrok. Historię sanktuarium, która sięga objawieniem św. Anny do II połowy XV wieku, przybliżyła jedna z sióstr dominikanek, opiekujących się tym miejscem, a ciekawostką było to, że uczyniła to, będąc za kratami klauzury. Pielgrzymi po odmówieniu litanii do Serca Pana Jezusa, nabraniu wody w źródełku św. Anny, zakupie pamiątek (w tym balsamu ziołowego, różańców i krówek wyrabianych ręcznie przez siostry) powrócili ze śpiewem w rodzinne strony Powiśla Dąbrowskiego, zachęcając się do udziału w kolejnej czerwcowej 3-dniowej pielgrzymce.   

Irena Klich
członek Rady Dekanalnej

.

.

Komentowanie jest wyłączone