POAK w Nieczajnej podejmuje wiele działań, ubogacających życie wspólnoty parafialnej.

CZCIMY NASZEGO PATRONA

Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej uczciły wspomnienie liturgiczne swojego patrona, Świętego Wojciecha, uczestnicząc 30 kwietnia w Mszach Świętych celebrowanych w ich intencji. Tak było i w naszej parafii w Nieczajnej. Po nabożeństwie majowym członkowie stowarzyszenia uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej przez naszych duszpasterzy: ks. proboszcza Stanisława Bielenia i ks. kanonika Władysława Jaróga. Akcja czynnie włączyła się w liturgię, modląc się za aktualnie działających i ich rodziny oraz za  zmarłych członków. Święto patronalne było okazją do podziękowania Akcji Katolickiej za wszelaką pomoc przy świątyni i w parafii, co uczynił ks. proboszcz.

Wspomniana „majówka” została odprawiona przy okolicznościowej dekoracji maryjnej z figurą Matki Bożej, która była dziełem świętującego stowarzyszenia.

Wspólnie z nami modliła się wspólnota parafialna, doceniając w ten sposób nasze działania dla dobra ludzi i na chwałę Bożą.

sekretarz POAK Nieczajna

WIELKOPOSTNE DZIEŁA AKCJI KATOLICKIEJ W NIECZAJNEJ

Czas Wielkiego Postu dla oddziału Akcji w Nieczajnej jest okresem obfitującym w wiele podejmowanych działań, ubogacających życie wspólnoty parafialnej.

• Już na początku 40-dniowego czasu modlitwy, postu i jałmużny członkowie przygotowali okolicznościowe dekoracje przed głównym i bocznym ołtarzami. Jedna z tych dekoracji została dostosowana później na ciemnicę. Wymowne słowa „Każdy twój grzech rani serce Moje” przemawiały do wiernych również podczas rekolekcji.
  • W Niedzielę Palmową członkowie stowarzyszenia oceniali piękno palm wielkanocnych wykonanych przez dzieci i młodzież na konkurs. Nagrody ufundowała parafia.
  • W sklepach naszej miejscowości zostały wystawione kosze na zbiórkę długoterminowej żywności z napisem „Dar serca”. Ponadto w kościele można było finansowo wesprzeć akcję, wrzucając datek serca. Tuż przed świętami członkowie Akcji przygotowali paczki żywnościowe dla prawie 20 potrzebujących rodzin i osób samotnych.
  • Członkowie Akcji włączyli się także w misterium męki Pańskiej, które odegrano w parafii dwukrotnie: w Niedzielę Palmową i w Wielki Czwartek. Jezus wjechał na prawdziwym osiołku, a ukazane sceny biczowania i drogi krzyżowej były głębokim przeżyciem dla wszystkich.
  • W Wielki Czwartek członkowie Akcji złożyli życzenia swoim duszpasterzom oraz podjęli modlitwę za kapłanów diecezji w ramach inicjatywy DIAK.
  • Na Wielki Piątek Akcja wykonała grób Boży z przesłaniem nawiązującym do hasła roku liturgicznego „Każdego dnia żyj w mocy Bożego Ducha”.
  • W Wielki Piątek jedna godzina adoracji przewidziana została dla stowarzyszenia świeckich. Wypełniły ją: śpiew pieśni wielkopostnych, litanie, koronki, rozważania i adoracja w ciszy.

sekretarz POAK Nieczajna

IDZIEMY DROGĄ KRZYŻOWĄ

Z inicjatywy Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Nieczajnej w wieczorny piątek, 12 kwietnia, zgodnie z kilkuletnią tradycją, z lampionami i świecami w rękach zgromadzili się wierni, którzy wyruszyli na plenerową Drogę Krzyżową. Niezmieniona trasa wiodła spod budynku Domu Ludowego, poprzez zamieszkane osiedla, do ostatniej stacji, usytuowanej pod krzyżem na placu kościelnym. Podczas nabożeństwa wykorzystano bogate w treści rozważania Drogi Krzyżowej o miłości, przygotowanej na rekolekcje Akcji w Ciężkowicach.

Do niesienia drewnianego krzyża ks. proboszcz Stanisław Bieleń prosił członków Akcji, nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, dzieci, ministrantów, lektorów, młodzież klasy ósmej i gimnazjum przygotowującą się do przyjęcia bierzmowania, scholę parafialną, kobiety, mężczyzn, młodzież starszą, osoby przeżywające żałobę po stracie bliskich. Każdy uczestnik mógł podejść, aby przez chwilę wraz z Jezusem dźwigać krzyż. Nabożeństwo zakończyło się w świątyni udzieleniem Komunii św. i koronką do Bożego Miłosierdzia.

sekretarz POAK