Pierwsze zajęcia UNS JPII w Bochni

„Cieszymy się z tak wielkiego zainteresowania diecezjan Uniwersytetem Nauczania Społecznego  Jana Pawła II. Tak duża frekwencja świadczy, że odpowiadamy na oczekiwania”  – powiedział witając studentów UNS JP II obecnych na pierwszych wykładach w oratorium św. Kingi przy bazylice św. Mikołaja w Bochni ks. dr Jan Bartoszek.

Prawie 700 osób zapisało się i uczestniczyło w pierwszych zajęciach Uniwersytetu w pięciu miastach diecezji Tarnowskiej 6, 7, 8 oraz 13 i 15 lutego 2018 roku. W Bochni, w czwartek 8 lutego, na zajęcia rozpoczynające pierwszy semestr zgłosiło się ponad 100 osób, wśród nich prawie połowa z dekanatu Brzesko. Indeksy odebrali słuchacze reprezentujących nie tylko Akcję Katolicką ale i  różne stowarzyszenia działające w parafiach, samorządowcy, pracownicy służby zdrowia, oświaty oraz osoby  niezrzeszone.

Wykłady prowadzili ks. dr Dariusz Brzegowy, prawnik, kanonista, sędzia audytor w Sadzie Biskupim w Tarnowie oraz ks. dr Jan Bartoszek , Dyrektor UNSJPII, Asystent Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej, przypominając i precyzując w jasny, przejrzysty sposób zagadnienia. Omawiane były tematy:   „Czy prawo oznacza obowiązek?” oraz  „Co indywidualne sumienie ma do powiedzenia w sprawach społecznych?” .

Z wypowiedzi podsumowujących pierwsze zajęcia UNS JPII wynika, że przede wszystkim pozwoliły one słuchaczom przypomnieć sobie i uporządkować wiedzę z tego  zakresu.

–Jestem zadowolony, uporządkowałem sobie podstawowe pojęcia i czekam na następne spotkanie.  – Te zagadnienia nie są mi obce, ale wykłady pomogły w ich sprecyzowaniu i na pewno skorzystam z tego w praktyce. – Dla mnie osobiście wykłady były bardzo dobre. W wolnych chwilach będę powtarzać i czytać zadaną lekturę tj.: Encyklikę Redemptor hominis 17. Jana Pawła II oraz Homilię wygłoszoną w Skoczowie w 1995r.   – Wykłady  dostarczają nam konkretnych  argumentów do obrony wiary i  wartości chrześcijańskich np. życia, rodziny itd. Jest to wiedza praktyczna i potrzebna – dzielili się na gorąco swoimi odczuciami uczestnicy.  – Będziemy się starać, aby zajęcia II semestru odbywały się również w Brzesku, gdzie mamy świetne warunki lokalowe i gdzie mogłoby uczestniczyć w tych niezwykle potrzebnych i ciekawych zajęciach, więcej chętnych osób z naszego i sąsiednich dekanatów  – dodał  wiceprezes DIAK Józef Witkowski.

Relację i zdjęcia z Bochni zamieścił Tarnowski Gość Niedzielny  TUTAJ:

http://tarnow.gosc.pl/doc/4499111.Tlumy-na-wykladach

http://tarnow.gosc.pl/gal/spis/4499120.Bochnia-Uniwersytet-Nauczania-Spolecznego-JPII

.

Uniwersytet Nauczania Społecznego Jana Pawła II w Tarnowie zawitał do Bochni.

8 lutego 2018r. odbyły się w Bochni pierwsze zajęcia w ramach Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II. Aula św. Kingi bocheńskiej parafii św. Mikołaja zaczęła się wypełniać słuchaczami sporo czasu przed rozpoczęciem zajęć. Każdy chciał odebrać indeks i zająć dobre miejsce, o godz. 17.00 okazało się, że sala jest prawie pełna.
Ks. dr Jan Bartoszek – Dyrektor UNS zapoznał zebranych z zasadami funkcjonowania Uniwersytetu. W programie spotkania były dwa wykłady. Ks. dr Dariusz Brzegowy odpowiadał na pytanie „Czy prawo oznacza obowiązek”. Kapłan podczas podpisywania indeksów został zasypany pytaniami, niektóre z nich wymagały później dopowiedzenia zza katedry.  Przed rozpoczęciem drugiego wykładu przywitał nas gospodarz parafii, ks. Prałat Ryszard Podstołowicz, zaskoczony frekwencją, przyznał, że początkowo był sceptyczny co do zainteresowania ideą Uniwersytetu.
Wykład ks. dr Jana Bartoszka „Co indywidualne sumienie ma do powiedzenia w sprawach społecznych ?” , również minął szybko, pozostawiając zainteresowanie tematem i niedosyt. W radosnych nastrojach zbieraliśmy się do domów, a w drodze powrotnej usłyszeć można było rozmowy o planowanych studenckich balach i wyjazdach.

Agnieszka Drozd                  
Barbara Hałas                        
Magdalena Szewczyk

.

 

Komentowanie jest wyłączone