SPOTKANIE OPŁATKOWE AKCJI KATOLICKIEJ DEKANATU TARNÓW – WSCHÓD

Członkowie  Akcji Katolickiej z  Dekanatu Tarnów – Wschód spotkali się w piątek,  2 lutego 2018 roku, w Święto Matki Bożej Gromnicznej  na tradycyjnym opłatku. W tym roku gospodarzem spotkania opłatkowego był oddział Akcji Katolickiej parafii pw. Bł. Karoliny Kózka, w  Tarnowie. Spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza święta celebrowana przez kapłanów: Asystenta Parafialnego Akcji Katolickiej ks. Prałata Stanisława Dutkę  i ks. Rafała Stós.

Ksiądz Prałat odczytał list pasterski dotyczący Dnia Życia Konsekrowanego 2 lutego 2018 r.  Mszę świętą muzycznie oprawił pięknym śpiewem chór „Magnificat”. Chórem dyrygował     ks. dr Bartosz Bąk. Po adoracji przed Najświętszym Sakramentem członkowie Akcji Katolickiej udali się pod  przewodnictwem ks. Prałata Stanisława Dutki na zwiedzanie górnego kościoła. Ksiądz Proboszcz nakreślił historię budowy kościoła pw. Bł. Karoliny Kózka. Opowiedział o duchowych, artystycznych i technicznych aspektach wykończenia świątyni.

Parafia została erygowana 16 lipca 1993 roku. Wyłoniła się z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Prace budowlane rozpoczęły się w 1983 roku. Podczas trzeciej pielgrzymki do Polski, 10 czerwca 1987 roku, papież Jan Paweł II na fundamentach świątyni sprawował msze św., podczas której beatyfikował Karolinę Kózkównę. Systematyczne duszpasterstwo rozpoczęło się 27 września 1992 roku. Administratorem parafii oraz pierwszym proboszczem został Ks, Stanisław Dutka. W czerwcu 1993 roku podczas uroczystego nabożeństwa odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego poświęconego przez papieża. W tej pięknej, szczególnej świątyni odbywają się najważniejsze uroczystości diecezjalne.

Następnie po zwiedzeniu kościoła członkowie Akcji Katolickiej oddziałów z parafii Skrzyszów,  Pogórska Wola, Jodłówka – Wałki, Wola Rzędzińska parafie pod wezwaniem: MBNP, Miłosierdzia Bożego, Tarnów Bł. Karoliny Kózka udali się na spotkanie opłatkowe.  Przybyłych gości bardzo serdecznie powitali Pani Prezes POAK parafii Bł. Karoliny Anna Wierzchowiec i Ks. Prałat Stanisław Dutka. Po pobłogosławieniu opłatków, w atmosferze serdeczności wszyscy zgromadzeni łamali się opłatkiem i składali sobie nawzajem życzenia. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością były Dekanalny Asystent AK Dekanatu Tarnów – Wschód ks. Dziekan Zdzisław Gniewek, Prezes i Wiceprezes AK Dekanatu Tarnów – Wschód Janusz Górecki i Stanisław Tyrka. Na uroczystość przybyli również Prezesi POAK z parafii Jodłówka-Wałki Elżbieta Stach i z parafii Wola  Rzędzińska pw.  Miłosierdzia Bożego Zbigniew Kosman. Wszyscy zgromadzeni członkowie AK uroczyście podziękowali ks. Dziekanowi  Zdzisławowi Gniewkowi za wieloletnie przewodzenie AK w Dekanacie Tarnów – Wschód.

Spotkanie opłatkowe  zakończyło się poczęstunkiem i wspólnym kolędowaniem inicjowanym przez chór „Magnificat”.

Dziękujemy Gospodarzom  za wspaniałą organizację  tej wyjątkowej uroczystości, niezapomniane wrażenia artystyczne, życzliwość i wielką gościnność. Bóg zapłać.

Tekst i zdjęcia  Ewa Tutaj
POAK parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Woli Rzędzińskiej