Relacja z uroczystości w DPS i konferencji z Częstochowy

Jubileusz w Domu Pomocy Społecznej w Bochni.

Mszą św. w kaplicy Domu Pomocy Społecznej w Bochni rozpoczęła się w czwartek 8.06.br. uroczystość jubileuszu  25-lecia działalności DPS i 20-lecia istnienia ŚDS w Bochni. Przewodniczył jej ks. bp Leszek Leszkiewicz, celebrowali: ks. dr Jan Bartoszek – wicedyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i asystent kościelny AK Diecezji Tarnowskiej, proboszczowie bocheńskich parafii oraz księża związani z placówkami na przestrzeni lat ich funkcjonowania. Na jubileuszu obecni byli przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, miejskich, gminnych, dyrektorzy placówek i prezesi stowarzyszeń współpracujących z DPS i ŚDS, podopieczni i pracownicy. W uroczystości wzięli także udział inicjatorzy budowy tych palcówek – ówczesny proboszcz parafii św. Mikołaja w Bochni, ks. prałat Karol Dziubaczka, ówczesne władze miasta na czele z byłym burmistrzem Teofilem Wojciechowskim oraz była dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej w Tarnowie Pani Maria Ostrowska.

Podkreślono, że te placówki powstały i funkcjonują dzięki zaangażowaniu ludzi wielkiego serca, otwartych na potrzeby drugiego człowieka a zwłaszcza chorych, niepełnosprawnych, w podeszłym wieku. Przywołano słowa św. Jana Pawła II, który wiele miejsca w swoim nauczaniu poświęcał niepełnosprawnym, chorym i cierpiącym. Powiedział : „ Niepełnosprawność nie jest ostatnim słowem ludzkiej egzystencji, tym słowem jest miłość, która nadaje życiu sens”. Odpowiadając na te słowa w placówkach podejmowane są różne działania na rzecz podopiecznych, tworząc w tym miejscu namiastkę rodzinnego domu, gdzie podopieczni czują się dobrze i bezpiecznie, czują się potrzebni i szczęśliwi.

W uznaniu owocnej działalności społecznej, troskę o najsłabszych, wytrwałe budowanie więzi międzyludzkich oraz przyczynianie się do rozwoju Małopolski uhonorowano Starostę Bocheńskiego oraz Barbarę Hałas – Dyrektor DPS i ŚDS w Bochni, okolicznościowymi medalami Marszałka Województwa Małopolskiego. Doceniono również trójkę zasłużonych pracowników placówki.

Wyrażając wdzięczność za życzliwość z jaką mieszkańcy spotykali się przez wszystkie lata funkcjonowania Domów Barbara Hałas wraz z Wicestarostą Józefem Mroczkiem wręczyli podziękowania w postaci solnych serc. Podziękowania od Samorządu Powiatowego otrzymała również Pani Dyrektor . Pięknie ujął je Wicestarosta mówiąc: „Te wszystkie serca, którymi dzisiaj obdarowuje Pani Barbara Hałas zgromadzonych gości składają się na jedno wielkie serce, które ma Pani Basia i które tak od lat rozdziela pomiędzy wszystkich tu zgromadzonych”.
Życzenia i gratulacje złożyli również przybyli goście. Wzruszające były życzenia i podziękowania od mieszkańców obu placówek, którzy podkreślali jak wiele dobra i ciepła otrzymali i otrzymują nadal od Pani Dyrektor i pracowników.

Na zakończenie odbył się koncert uczniów z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni. Druga część obchodów miała miejsce  popołudniu, gdzie przy dźwiękach zaprzyjaźnionych zespołów bawili się mieszkańcy i pracownicy i ich rodziny. W tym ważnym dniu, w jubileuszowym pikniku uczestniczyło prawie 500 osób.

BH

KONFERENCJA W REDAKCJI „NIEDZIELI”

W dniach od 9 do 10 czerwca b.r. odbyła się kolejna już Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej przeżywana pod hasłem „ Idźmy i głośmy z Maryją”.

Rozpoczęła się Konferencją w dniu 9 czerwca w sali redakcji „Niedzieli”. W programie konferencji były wystąpienia:

– J.E. Abp Stanisław Nowak senior Archidiecezji Częstochowskiej, zwrócił uwagę na Maryjne aspekty kerygmatu. Przypomniał, że w tym roku przeżywamy 140 rocznicę objawień w Gietrzwładzie, 100-lecie objawień w Fatimie i przybliżył do tych rocznic ważne wydarzenia, które wtedy miały miejsce, wydarzenia skierowane przeciwko Bogu i człowiekowi. W zyciu chrześcijanina, kluczowe są dwie drogi apostolskiego zaangażowania” Per Mariam ad Jesum” oraz „ Per Jesum ad Mariam”. Maryja jest naszym pośrednikiem w drodze do Jezusa, a dzięki Chrystusowi odnajdujemy znaczenie Maryi w naszym życiu. Ksiądz arcybiskup Stanisław Nowak wskazał też zagrożenia we współczesnym świecie i w ich kontekście misję Akcji Katolickiej, która ma zawsze stać na czele działania w obronie Kościoła, Boga, człowieka i być przy Maryi by czerpać z jej pomocy.

– O. Marian Tabulski OSSPPE, Definitor Zarządu Zakonu mówił o  Jasnogórskich Ślubach Narodu i objawieniach fatimskich oraz ich roli w obronie wiary i cywilizacji. Wydarzenia te stały się „ środkami ocalenia człowieka i naszej cywilizacji oraz wiary w Bożą miłość” powiedział prelegent.

– Ksiądz dr Szymon Stułkowski, Rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, wygłosił wykład pt. „Idźcie i głoście! Ale razem: duchowni, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy”.  Ksiądz Rektor zwrócił uwagę na potrzebę poszukiwania wciąż nowych dróg docierania z Ewangelią do współczesnego człowieka i włączenia laikatów w to dzieło. Wskazał pola zaangażowania świeckich w głoszeniu Dobrej Nowiny i zachęcał do modlitwy o powołania świeckich. „ Trzeba modlić się o ludzi, którzy będą przyprowadzać innych do Jezusa i trzeba wyzbyć się myślenia, że od tego są jedynie specjaliści, biskupi i kapłani. …To wspólne działanie może przyczynić się do zmiany Kościoła i wspólnoty” – podkreślał prelegent.

W konferencji brali udział przedstawiciele Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej: Barbara Hałas i Czesława Ortyl.

Barbara Hałas
Delegat do Rady KIAK