22 Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę

10 czerwca b. r.. odbyła się 22 Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę pod hasłem: „Idźmy i głośmy z Maryją”.  Pielgrzymi  spotkali się częstochowskiej Archikatedrze następnie w procesji  przeszli na Jasną Górę .

Na jasnogórskim Szczycie o godz. 13.00 została odprawiona Msza św., której przewodniczył bp Mirosław Milewski, krajowy asystent Akcji Katolickiej.

Zebranych powitał o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. Powiedział m.in. :„Drodzy pielgrzymi działający w Akcji Katolickiej dziękujemy wam, że jesteście solą ziemi, aby odnowić wszystko w Chrystusie, że pogłębiacie waszą formację chrześcijańską i współpracujecie z hierarchią w realizowaniu misji Kościoła, że reprezentujecie pełny, żywy i czynny katolicyzm, jakiego zawsze wymagała nasza wiara wyruszając w podróż z Chrystusem do drugiego człowieka”.

Bp Mirosław  Milewski  w słowie Bożym skierowanym do członków Akcji Kalickiej powiedział :„W tym roku mija 150 lat od narodzin Akcji Katolickiej we Włoszech, co zapoczątkowało wielki ruch współpracy świeckich i duchownych w wielu krajach świata, a po pierwszej wojnie światowej także w Polsce .W kwietniu bieżącego roku papież Franciszek z okazji wspomnianego jubileuszu spotkał się z przedstawicielami włoskiej Akcji Katolickiej i podkreślił, że również dla niego rocznica ta ma w pewnym sensie wymiar rodzinny, gdyż jego ojciec, jego babcia także należeli do tego stowarzyszenia ‘’- powiedział kaznodzieja.

„Papież Franciszek przypomniał w tym przemówieniu cztery filary Akcji Katolickiej, a są nimi: modlitwa, formacja, poświęcenie i apostolat. Moi kochani, nie możemy pozostać głuchymi na to słowo następcy św. Piotra. Jaki jest stan tych filarów  w naszym posługiwaniu? ”- pytał biskup.

„Aby mieć katolickiego ducha właściwe patrzenie na człowieka, postawę otwartości, miłości trzeba być uformowanym i ciągle poddawać się formacji. Nie zamykajmy naszych wspólnot, naszych serc i umysłów na innych ludzi. Dziś Akcja Katolicka potrzebuje pasjonatów, którzy poświęcą czas drugiemu człowiekowi.- kontynuował.  Członek akcji Katolickiej to człowiek cierpliwy, życzliwy, bez poklasku, uprzejmy, hojny ‘’ – dodał.

Przed błogosławieństwem  Prezes KIAK Urszula Furtak zawierzyła Akcję Katolicką Matce Bożej.

Po mszy świętej członkowie Akcji Katolickiej diecezji  tarnowskiej wspólnie a kapłanami odprawili Drogę Krzyżową na Jasnogórskich Wałach.

Anna Jakubowska
Sekretarz DIAK