Hołd i cześć dla Matki Bożej Fatimskiej

4 czerwca 2017 r. kard. Stanisław Dziwisz wraz z biskupem tarnowskim Andrzejem Jeżem nałożyli  koronę na skroń Pani Fatimskiej z  Tarnowskiego Sanktuarium .

W uroczystości koronacyjnej uczestniczyli: nuncjusz apostolski abp Henryk Nowacki, abp Stanisław Budzik, bp Jan Styrna, bp Jan Piotrowski , bp Kazimierz Górny oraz  biskupi pomocniczy diecezji tarnowskiej bp senior Władysław Bobowski, bp Stanisław Salaterski, bp Leszek Leszkiewicz.

Na placu koronacyjnym zgromadzili się wierni z całej diecezji, kapłani, siostry zakonne, parlamentarzyści, Dziewczęca Służba  Maryjna,  przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń .

Wśród licznie przybyłych nie zabrakło przedstawicieli Akcji Katolickiej wraz z ks. dr Janem Bartoszkiem – Asystentem Diecezjalnym  i Prezesem Robertem Rybakiem..

Ordynariusz tarnowski bp Andrzej Jeż rozpoczynając uroczystość powiedział: „  diecezja tarnowska chlubi się bogatą tradycją Maryjnego kultu. Dzisiejsza koronacja jest jedenastą  w historii diecezji.  Koronacja słynącej łaskami figury Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie jest wydarzeniem historycznym dla Tarnowa i całej diecezji.  Jako dzieci Maryi powinniśmy gest koronacji powtarzać codziennie  nie w dosłownym znaczeniu  ale przez właściwe wybory i decyzje  bliskie postawy Maryi”.

Kard. Stanisław Dziwisz nawiązał w homilii do wydarzeń, które  miały miejsce sto  lat temu w Fatimie. „Tu w Tarnowie Matka Boża Fatimska odbiera cześć od ponad sześćdziesięciu lat. Dziś zamykamy złotą klamrą wzruszającą historię tych wydarzeń, koronując uroczyście cudowną figurę Matki Bożej Fatimskiej papieską koroną, wykonaną z darów serca  czcicieli Maryi” . „Królowej należy się korona, nakładamy ją na Jej skroń, a  tym gestem pragniemy  wyrazić  nasz hołd i cześć dla Maryi . Chcemy Jej przez to powiedzieć, że ma prawo do naszych serc. Chcemy by królowała w naszych sumieniach i sercach, w naszych rodzinach i środowiskach”- mówił.

Kardynał Stanisław Dziwisz przekazał  dla tarnowskiej Matki Bożej Fatimskiej  cenne wotum – różaniec wykonany ze złota i  kości słoniowej, na którym modlił się św. Jan Paweł II. „ Ten różaniec ciągle czekał i doczekał się Tarnowa ‘’- powiedział .

Podczas eucharystii biskup Andrzej Jeż dokonał aktu zawierzenia diecezji tarnowskiej Matce Bożej Fatimskiej.

Na zakończenie uroczystości Kustosz sanktuarium ks. Stanisław Bilski podziękował Stanisławowi  Dziwiszowi  za przewodniczenie uroczystej Eucharystii. Wyraził wdzięczność  kapłanom i wiernym za uczestnictwo i wspólną modlitwę.