Droga Krzyżowa w plenerze w Lisiej Górze

Piątek 22 marca 2024 rok, był wielkim dniem dla naszych parafian w Lisiej Górze, kiedy mogliśmy uczestniczyć w przygotowanym przez członków POAK Nabożeństwie Drogi Krzyżowej w plenerze, która rozpoczęła się o godzinie 19:00.
To już piąty raz, kiedy wyruszyliśmy na ulice naszej parafii, a drugi, gdy do wykonania krzyży do poszczególnych stacji, zostali zaproszeni mieszkańcy ulic, którymi wspólnie wędrowaliśmy. W tym roku, krzyż do jednej ze stacji, został przygotowany przez uczniów i grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Lisiej Górze.

Idąc ulicami naszej parafii w duchu jedności, modlitwy, zadumy, mogliśmy towarzyszyć Jezusowi w Jego najtrudniejszych chwilach życia – DRODZE KRZYŻOWEJ.

Dotykając KRZYŻA dziękowaliśmy za Jego MIŁOŚĆ do nas i zanosiliśmy modlitwy w intencji naszej Matki – Ojczyzny, która obecnie jest szczególnie zagrożona.

Drogę Krzyżową rozpoczęliśmy przy budynku Szkoły Podstawowej, w miejscu upamiętniającym bohaterską śmierć tych, którzy oddali swoje życie za naszą Ojczyznę. To dzięki nim, możemy cieszyć się z daru wolności. Jednocześnie, patrząc na ich poświęcenie, jesteśmy zobowiązani do jeszcze większej odpowiedzialności za ten dar, który dla nas wywalczyli i w imię tego daru ponieśli śmierć.

Czym możemy się odwdzięczyć za tak wielkie poświęcenie dla dobra naszej Ojczyzny?
Czy równie odważnie potrafimy bronić wolności naszego kraju?
BÓG, HONOR i Ojczyzna, to nasze hasła.
W miejscu rozpoczęcia, zebrało się wielu parafian. Jak co roku, we wspólnej wędrówce, towarzyszyli nam strażacy, a w tym roku dodatkowo dołączyli do nas również harcerze wraz ze swoimi opiekunami.

Po rozpoczęciu nabożeństwa, harcerze odśpiewali Hymn harcerski i po przeczytaniu rozważań dotyczących stacji pierwszej, wszyscy ruszyli dalej.
Uczestnikom nie przeszkadzał zapadający zmrok. Strażacy dzielnie pilnowali porządku i bezpieczeństwa, więc wędrując do kolejnych stacji, wszyscy mogli pogrążyć się w rozmyślaniu nad usłyszanymi treściami rozważań.
Po wyruszeniu z parkingu przy budynku szkolnym, uczestnicy nabożeństwa skierowali się na ul. Zagumnie, przy której były przygotowane kolejne stacje Drogi Krzyżowe, kierując się w stronę Kościoła Parafialnego, miejsca zakończenia nabożeństwa.

Parafianie z wielką radością, podczas wędrówki, podejmowali się niesienia krzyża.

Wśród chętnych nie zabrakło młodzieży z KSM-u, która jest dla nas wielką radością i dumą naszej parafii.

Ostatnia, czternasta stacja, zgromadziła wszystkich, przy krzyżu misyjnym, na placu kościelnym.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, zostało zakończone w Kościele Parafialnym.

Uczestnicy mogli przyjęć Komunię Świętą. Odśpiewano Apel Jasnogórski i po błogosławieństwie Kapłana wierni udali się do swoich domów.
Zostali tylko harcerze, ci najwierniejsi.

Po raz kolejny odśpiewali swój hymn, tym razem przed tronem naszej lisio górskiej Pani Różańcowej.

To był czas szczególnej łaski, kiedy razem jako jedna rodzina, mogliśmy przejść razem ulicami naszej parafii zawierzając naszą Ojczyznę we wspólnych modlitwach.

Już tylko dziewięć lat dzieli nas od wielkiego jubileuszu dwóch tysięcy lat, od chwili, kiedy Jezus przechodząc przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie, otworzył nam bramę Nieba. Tym samym, pokazał nam, że tylko w Jego krzyżu i w Jego ranach jest nasze zwycięstwo. To On jest „drogą, prawdą i życiem”. Nikt nie może dostąpić zbawienia inaczej, jak tylko przez Niego.

Czy zatem wytrwamy i będziemy wierni KRZYŻOWI do końca?

Adam Mickiewicz pisał:

„Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem”.
Bądźmy temu wierni i trwajmy razem przy KRZYŻU

Sekretarz POAK w Lisiej Górze