Pokaz filmu o ks. abp. Antonim Baraniaku w Dąbrowie Tarnowskiej

„Żołnierz niezłomny Kościoła” to tytuł pięknego filmu w reżyserii Jolanty Hajdasz, poświęconemu ks. arcybiskupowi Antoniemu Baraniakowi, o którym mówi się, że „Bez postawy arcybiskupa Baraniaka nie mielibyśmy Prymasa Tysiąclecia i Jana Pawła II”.
Prezesi POAK z całej diecezji oglądnęli go podczas listopadowego spotkania w Gródku nad Dunajcem.
Zainspirowany filmem prezes POAK w Dąbrowie Tarnowskiej Krzysztof Orwat postanowił pokazać go publiczności w stolicy naszego dekanatu. Po kontakcie z reżyser filmu i uzyskaniu jej zgody, stało się to możliwe w czwartek, 14 grudnia ubiegłego roku.
Akcja Katolicka we współpracy z ks. proboszczem Stanisławem Cyranem w zaprosiła chętnych do auli Jana Pawła II o godz. 19.00, po wieczornej Mszy św. gdzie odbyła się prelekcja pana Włodzimierza Piaseckiego – znanego dąbrowskiego historyka i nauczyciela, który ukazał życiorys ks. Arcybiskupa. Po niej miał miejsce seans filmowy. Wróciliśmy do domów poruszeni męstwem i heroizmem życia niezwykłego Kapłana.


Żołnierz Niezłomny Kościoła

 Film przedstawia bohaterską postawę arcybiskupa Antoniego Baraniaka, sekretarza kardynałów Hlonda i Wyszyńskiego, którego bez wahania można nazwać Żołnierzem Niezłomnym Kościoła. Jolanta Hajdasz, reżyser filmu, odpowiada m.in. na pytania dotyczące przyczyn aresztowania duchownego, przeprowadzanych tortur w komunistycznym więzieniu i tajemnic śledztwa. Obraz przedstawia kolejne dowody na prześladowania arcybiskupa przez władze komunistyczne i neguje decyzję pionu śledczego IPN, który w 2011 r. stwierdził, że „brak jest dowodów na prześladowanie fizyczne i psychiczne”. Abp Baraniak wytrzymał 27 miesięcy tortur, a swoją postawą uchronił Prymasa przed pokazowym procesem.
Arcybiskup Antoni Baraniak to jeden z najbardziej zasłużonych, a w stosunku do zasług najbardziej zapomniany, bohaterski kapłan, którego przez analogię do losów tysięcy prześladowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego w Polsce możemy nazywać Żołnierzem Niezłomnym Kościoła.
Był sekretarzem prymasa kard. Augusta Hlonda i dyrektorem sekretariatu prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, pełnił funkcję metropolity poznańskiego w latach 1957–1977. Największym dowodem Jego męstwa i niezłomności jest jednak Jego postawa podczas bezlitosnych przesłuchań w więzieniu śledczym na Mokotowie w Warszawie w latach 1953–1955.

Kraj pochodzenia: Polska,
Rok produkcji:, 2016
Czas trwania: 67 min.
Reżyseria: Jolanta Hajdasz


Irena Klich, Krzysztof Orwat
Rada Dekanalna Dąbrowa Tarnowska

Komentowanie jest wyłączone