Modlimy się za Ojczyznę

            Modlitwa za Ojczyznę, o pojednanie narodowe, o wyrzekniecie się odwetu, o odpowiedzialność za słowo, o pokonanie w sobie wrogości i uprzedzeń do innych ludzi to główne motywy comiesięcznych spotkań członków Akcji Katolickiej naszej diecezji. Będą się one odbywały w Tarnowie, w kościele św. Maksymiliana Kolbego, o godzinie 18.00, z transmisją w diecezjalnym radiu RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Inicjatywę zawdzięczamy naszemu asystentowi diecezjalnemu ks. Janowi Bartoszkowi i prezesowi DIAK Robertowi Rybakowi, ale była to również odpowiedź na wiele wysłuchanych próśb, by na szczeblu diecezjalnym podjąć działania w obronie naszej Ojczyzny.
Pierwsze z cyklicznych modlitewnych spotkań odbyło się 23 stycznia. Wypełniona członkami Akcji z różnych stron diecezji (m.in. z Librantowej, Pustkowa-Osiedla wraz ks. Januszem Boćkiem, Burzyna, Siedlisk, Dąbrowy Tarnowskiej, Nieczajnej) świątynia wiele powiedziała. – Nasza obecność w tym miejscu świadczy o tym, że Polska jest dla nas najważniejsza. I że jesteśmy dumni z Ojczyzny, że kochamy Polskę, że martwimy się i niepokoimy tym, co się dzieje dzisiaj w naszej Ojczyźnie – podkreślił ks. dr hab. Jan Bartoszek. – Jesteśmy w ostatnim czasie świadkami coraz większych podziałów. Ten podział w naszej wspólnocie może nie jest tak widoczny, ale z pewnością jest faktem w skali ogólnopolskiej. Smutnym znakiem tego podziału jest język, jakim my, Polacy, mówimy o sobie czy do siebie, język przesiąknięty niestety brutalnością i brakiem szacunku do adwersarzy, co tych, którzy mają inne zdanie ode mnie. Ten brutalny język nierzadko słyszymy u osób na tzw. świeczniku. Skoro elity tak mówią, to nic dziwnego, że później fora internetowe huczą od nienawistnych komentarzy. Ale przecież musimy razem żyć i jakoś się dogadywać. W imię miłości do Polski. (…)
– Jako katolicy, chrześcijanie, członkowie Akcji Katolickiej nie możemy zdezerterować. Kościół nie może zrezygnować z oceny moralnej zjawisk społecznych i politycznych. To nie jest mieszanie się do polityki, ale jej uzdrawianie, a zarazem nasz obowiązek. Ilekroć rozpoznajemy jakąś chorobę, musimy ją leczyć. Nasze decyzje, rady i refleksje nie mają nic wspólnego z formułowaniem programu wyborczego i z popieraniem jakiejś partii. Przeciwnie, bolejemy nad tym, że partie nie potrafią znaleźć wspólnego języka, że dla dobra Ojczyzny i przyszłych pokoleń nie szukają porozumienia. Kościół, Akcja Katolicka czuje się odpowiedzialna za to dziedzictwo, któremu na imię Polska.
Kapłan przypomniał także, ile Polska wycierpiała i jak wysoką cenę musiała zapłacić, byśmy mogli żyć w wolnym kraju.
Koncelebrowaną Eucharystię zakończyło odśpiewanie hymnu „Boże, coś Polskę”. Po nim podjęliśmy modlitwę różańcową, by „upraszać Maryję, Królową Polski, aby pomogła nam w większej jedności i zgodzie służyć ziemskiej Ojczyźnie i kochać ją jeszcze bardziej” (ks. J. Bartoszek).
Na kolejną modlitwę jesteśmy zaproszeni w czwartek, 8 lutego. Wszyscy – komu droga jest nasza Ojczyzna, Polska.

Irena Klich
Akcja Katolicka Nieczajna

Komentowanie jest wyłączone