Podsumowanie działalności AK w 2023 roku

26 listopada 2023 r. w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, święto patronalne Akcji Katolickiej, członkowie Akcji Katolickiej spotkali się w auli Jana Pawła II obok katedry, na dorocznym podsumowaniu minionego roku oraz nakreśleniu planów na kolejny rok działalności.
Ks. dr hab. Jan Bartoszek Asystent Kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej zapoznał zebranych z życiem kandydata na ołtarze – ks. Jana Czuby, tarnowskiego misjonarza zamordowanego w 1998 r. w Afryce. Stojąc na wprost jednego z bandytów ks. Czuba powiedział: „Nie przybyłem do Konga, aby zachęcać do wojny, ale do pokoju”. Za chwilę padł strzał i ksiądz Jan padł nieżywy na ziemię. Został zastrzelony tuż przed plebanią. Na kilka dni przed śmiercią powiedział :”„Jestem księdzem i swoje życie oddałem Bogu. Jeśli Bóg zechce, abym złożył świadectwo przez moją śmierć – poniosę śmierć. Przecież ja nie jestem panem swojego życia”.
Po spotkaniu w auli św. Jana Pawła II członkowie Akcji Katolickiej oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wzięli udział we Mszy Świętej w bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża. Na początku Eucharystii Pasterza diecezji oraz wszystkich zebranych przywitał Asystent Kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej ks. dr hab. Jan Bartoszek. Podczas homilii bp Andrzej Jeż powiedział: „ Pośród świata naznaczonego działaniem zła może się nieraz wydawać, że Królestwo Boże wzrasta bardzo powoli. Królestwo Chrystusa rozszerza się dzięki Kościołowi . Jako naród i Kościół w Polsce mamy ciągle duże pokłady naturalnej religijności, zakorzenione chociażby w naszej tradycji i kulturze. Olbrzymie znaczenie w procesie wychowania młodego pokolenia ma rodzina. Faktem jest, że wiele współczesnych polskich rodzin nie zapewnia już przekazu wiary swoim dzieciom, ale pozostały w nich jeszcze pewne elementy tradycji chrześcijańskiej. Warto o te elementy „zahaczać”, wychodząc z orędziem ewangelicznym do osób, które porzuciły drogę wiary albo nigdy w pełni jej nie odkryły. Człowiek jest z natury religijny. Obraz Stwórcy jest wpisany w każdego człowieka, dlatego odczuwa on potrzebę odnalezienia drogi, odkrywania prawdy, która ujawni najgłębszy sens istnienia”– mówił biskup tarnowski.
Po zakończeniu Eucharystii ordynariusz diecezji wręczył 44 medale Dei Regno Servire – Służyć Królestwu Bożemu osobom świeckim zaangażowanym w życie Kościoła tarnowskiego. Wśród Odznaczonych byli członkowie Akcji Katolickiej.

Anna Jakubowska
Sekretarz DIAK