Spotkanie prezesów POAKDT

W czwartek 9 listopada 2023 r. miało miejsce spotkanie prezesów Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej połączone z posiedzeniem Rady Instytutu Akcji Katolickiej. Obrady odbyły się w Centrum Formacyjno-Rekolekcyjnym Diecezji Tarnowskiej ARKA w Gródku nad Dunajcem. Ośrodek ten położony jest w malowniczej lokalizacji nad Jeziorem Rożnowskim, z dala od zgiełku. Jest ostoją ciszy i spokoju.
Po przybyciu udaliśmy się do kaplicy, gdzie Ksiądz Asystent dr hab. Jan Bartoszek przywitał zebranych. Następnie rozpoczęliśmy spotkanie Koronką do Bożego Miłosierdzia. Po modlitwie udaliśmy się do sali konferencyjnej, by wspólnie obejrzeć film o wielkim bohaterze – arcybiskupie Antonim Baraniaku, żołnierzu niezłomnym polskiego Kościoła. Arcybiskup Antoni Baraniak był sekretarzem prymasa kard. Augusta Hlonda i dyrektorem sekretariatu prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, a w latach 1957–1977 metropolitą poznańskim. Lista jego zasług i osiągnięć jest bardzo długa, ale największym dowodem jego męstwa i niezłomności była postawa podczas aresztowania oraz bezlitosnych przesłuchań w więzieniu śledczym na warszawskim Mokotowie w latach 1953–1955. Wszelkimi stosowanymi tam metodami ówczesne władze chciały zmusić biskupa do współpracy z komunistyczną bezpieką przeciwko prymasowi. Biskup Baraniak nie załamał się jednak. Wytrzymał w więzieniu 27 miesięcy najgorszych tortur, szykan, dręczenia fizycznego i psychicznego.
Po obejrzeniu filmu kontynuowaliśmy spotkanie. Prezes DIAK Robert Rybak zapoznał zebranych z programem spotkania oraz przedstawił sprawozdanie z działalności DIAK za 2023 r.
Następnie zostały przedłożone sprawozdania:
– finansowe – skarbnika,
– Komisji Rewizyjnej.
W dalszej części spotkania pan prezes zaprezentował program działania Akcji Katolickiej na 2024 r. Poinformował zebranych o możliwości zakupu stuły – symbolu władzy kapłańskiej – z wizerunkiem Świętego Jana Pawła oraz logo Akcji Katolickiej dla księży opiekunów POAK. Po części roboczej udaliśmy się do kaplicy na Mszę Świętą, której przewodniczył ks. dr hab. Jan Bartoszek. W koncelebrze wzięli udział: ks. dr hab. Ireneusz Stolarczyk (asystent w latach 2002–2010) oraz kapłani obecni na spotkaniu. W wygłoszonej homilii ks. Jan nawiązał do liturgii dnia. Pytał: „Czym lub kim jesteśmy? Czy poza narządami wewnętrznymi posiadamy coś, co jest ważne i wartościowe? Dusza pełni w naszym organizmie najważniejszą rolę. To nią czujemy, kochamy, to w niej budujemy świątynię dla Boga. Dlaczego świętujemy poświęcenie bazyliki laterańskiej? Dlatego, że to nasza pierwsza parafia. Wszyscy jesteśmy żywym domem Bożym, z nas wiernych, również członków Akcji Katolickiej, składa się bowiem Chrystusowy Kościół. Mamy od siebie wymagać. Pamiętać, że przynależność do Akcji Katolickiej to szansa, byśmy byli bardziej potrzebni, przydatni Kościołowi. Nie możemy się bać wyzwań społecznych. Mamy nieść ludziom Chrystusowe przesłanie. Akcję Katolicką powinny cechować: parafialność, diecezjalność, powszechność, zwyczajność. Nasze podstawowe zadanie to dawać światu Boga” – powiedział. Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Asystent Jan Bartoszek podziękował pani Annie za prawie trzydziestoletnią pracę w sekretariacie Akcji Katolickiej. Do podziękowań dołączył ks. dr hab. Ireneusz Stolarczyk. Zwracając się do zebranych, powiedział: „Żeby świat, patrząc na członków Akcji Katolickiej, pytał o Boga. To jest apel o świadectwo. W świecie, w którym słowa straciły na znaczeniu, pokazanie wiary jest największym świadectwem i misją”. Na zakończenie kapłani udzielili uczestnikom spotkania błogosławieństwa. Po Mszy Świętej odbyła się agapa. Bogu niech będą dzięki za kolejny rok pracy.

Sporządziła Anna Jakubowska
Sekretarz DIAK