Jubileusz Dekanatu Dąbrowa Tarnowska

Mszą Świętą w czwartek 15 września, na zakończenie odpustu w sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Odporyszowie, wspólnota Akcji Katolickiej naszego dąbrowskiego dekanatu obchodziła jubileusz 25-lecia istnienia stowarzyszenia na Powiślu Dąbrowskim. Wybór czasu i miejsca nie był przypadkowy. „Zaczynaliśmy u Matki Bożej Odporyszowskiej, a przecież nazywamy Ją Matką Bożą Zwycięską, i Ona odniosła zwycięstwo w tym naszym działaniu” – podkreślił prezes Rady Dekanalnej Andrzej Łoboda.
Uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem Ks. biskupa Stanisława Salaterskiego celebrowali m.in. asystent diecezjalny Akcji ks. Jan Bartoszek, asystent dekanalny ks. Bogdan Więcek ze Smęgorzowa, asystenci parafialni: ks. dziekan Stanisław Cyran z Dąbrowy Tarnowskiej, ks. wicedziekan Jan Panek z Olesna, ks. Janusz Oćwieja z Odporyszowa, ks. Stanisław Bieleń z Nieczajnej, ks. Stanisław Nakielski z Zalipia, ks. Wojciech Prus z Dąbrówek Breńskich. Główny celebrans wygłosił do zgromadzonych słowo Boże. Wśród przybyłych gości znaleźli się prezesi Rady Diecezjalnej Robert Rybak i Wacław Prażuch. W modlitwie pamiętaliśmy o zmarłych asystentach i członkach stowarzyszenia, z którymi w ciągu 25. lat działaliśmy dla dobra Kościoła. Wspólnie z nami modlili się w tym dniu w intencji Ojczyzny: władze samorządowe, członkowie związków zawodowych i strażacy.
Podczas jubileuszowej Eucharystii członkowie Akcji Katolickiej serdecznie podziękowali swojemu prezesowi Rady Dekanalnej Andrzejowie Łobodzie za wspólną pracę, organizowanie wyjazdów pielgrzymkowych i przewodniczenie Radzie – również 25 lat.
Na zakończenie modlitewnego spotkania przedstawiciele Rady Dekanalnej złożyli kwiaty u stóp Maryi, Pani Powiśla Dąbrowskiego, czerpiąc u Matki siły do dalszej działalności.
Na jubileuszową uroczystość został przygotowany album „25 lat działalności Akcji Katolickiej w dekanacie Dąbrowa Tarnowska 1998 – 2023” autorstwa Jadwigi Kozłowskiej, prezes POAK w Smęgorzowie. Pięknie odzwierciedla on podjęte przez nas przez ćwierć wieku inicjatywy, działania, spotkania modlitewne, pielgrzymowanie; jest wspaniałą pamiątką. Album wręczono wszystkim obecnym na uroczystości kapłanom, zaproszonym gościom i członkom Akcji.
Stowarzyszenie Akcji Katolickiej włączyło się również w modernizację diecezjalnej rozgłośni RDN Małopolska, przekazując datki na ten cel na ręce dyrektora ks. Jana Bartoszka.
„Jesteś cennym darem dla Kościoła! Wypłyń na głębię, Akcjo Katolicka!
Z odwagą patrz w przyszłość!”.
Prosimy o pomoc i natchnienia w służbie dla dobra Kościoła Chrystusowego dla członków Akcji Katolickiej dekanatu dąbrowskiego, z wdzięcznością świętujących jubileusz 25-lecia swojej działalności, aby z zapałem podejmowali nowe apostolskie zadania w środowiskach życia.
Przez przyczynę Maryi, wysłuchaj nas, Panie!
Irena Klich
Rada Dekanalna