Pielgrzymka do Jasnej Góry i Jędrzejowa

W 27. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Akcji Katolickiej na Jasną Górę w sobotę, 17 czerwca 2023 roku wzięła udział 37-osobowa grupa członków i sympatyków naszego stowarzyszenia z terenu Powiśla Dąbrowskiego. Część pielgrzymów udała się do częstochowskiej katedry na przemarsz, a część prosto do sanktuarium. Po pokłonieniu się Matce Bożej w Jasnogórskim Obrazie i indywidualnej modlitwie przed Jej obliczem, odprawiliśmy drogę krzyżową na jasnogórskich wałach. Dołączyli do nas pielgrzymi z dekanatu Tarnów – Północ. Kulminacyjnym momentem pielgrzymki odbywającej się pod hasłem „Z Tobą, Matko, w Kościele Chrystusa” była Eucharystia na szczycie Jasnej Góry, której przewodniczył i wygłosił homilię Biskup świdnicki Marek Mendyk, Krajowy Asystent Akcji Katolickiej. My wraz z diecezją tarnowską cieszyliśmy się obecnością naszego Diecezjalnego Asystenta Ks. dra hab. Jana Bartoszka, asystentów dekanalnych i parafialnych oraz prezesa DIAK Roberta Rybaka.
Na potrzebę „apostolstwa nadziei” zwrócił uwagę bp Marek Mendyk. – Misja jest prosta, iść i głosić Ewangelię, być odważnym świadkiem Zmartwychwstałego Pana. W tym świecie skłóconym, pełnym polityki, nieść nadzieję i pokój. Warto pamiętać o tym, co powinno nas charakteryzować w tym trudnym czasie, mamy być apostołami nadziei i pokoju, takiej radości, która płynie ze świadomości, że jest z nami Jezus.
W pierwsze soboty miesiąca czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny, stąd główny celebrans zawierzył nas Jej Niepokalanemu Sercu.
Według danych w tegorocznej pielgrzymce wzięło udział około 5 tysięcy pątników z całej Polski.
W drodze powrotnej nasz czas poświęciliśmy na pobyt i zwiedzanie z przewodnikiem kościoła opackiego i obiektów w Jędrzejowie. Organizacja pielgrzymki była dziełem prezesa Rady Dekanalnej Andrzeja Łobody, z pomocą prezesów oddziałów parafialnych.

Irena Klich
Dąbrowska Rada Dekanalna