Na ziemi świętokrzyskiej

Wrześniowe coroczne pielgrzymowanie Akcji Katolickiej dąbrowskiego dekanatu, wzmocnionej liczebnie przez naszych sympatyków, odbyło się w sobotę, 24 września br.
Rozpoczynamy pielgrzymkę we wczesnych, porannych godzinach. Chłodny poranek zapowiada pogodny dzień, co znajduje potwierdzenie w późniejszej aurze, dobrym nastroju uczestników, wspólnej modlitwie, śpiewie i rozmowach. Trasa podróży do Sandomierza szybko minęła. Wraz przewodnikiem zwiedzamy kilka miejsc takich jak: Brama Opatowska z wieżą widokową, Muzeum Ojca Mateusza, Pałac biskupów sandomierskich, Instytut Teologiczny, Ratusz. Spacerując po rynku i ulicach tego miasta, słuchamy jego historii. Nasz pobyt kończy się podziwianiem bizantyjskiej polichromii i modlitwą w Bazylice katedralnej.
Dalszy czas to podróż świętokrzyskim szlakiem w kierunku Łysej Góry, aby stanąć tam na najwyższym szczycie tego regionu. Oprowadzani przez przewodnika po sanktuarium Świętego Krzyża, podziwiamy dokonania zakonników – Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W kaplicy Relikwii Krzyża Świętego modlimy się wraz z innymi pielgrzymami, a na zakończenie otrzymujemy błogosławieństwo relikwiami.
Trzecim punktem naszego pielgrzymowania jest Kałków-Godów, a w nim kompleks obiektów sakralnych i innych, służących dobru ludzi. Ich twórcą był jeden człowiek, proboszcz parafii ks. Czesław Wala. Zwiedzając z przewodnikiem kolejne budowle, jesteśmy pełni podziwu, bo każde z nich przyciąga wzrok. Te imponujące dzieła wpisują się w piękną panoramę Gór Świętokrzyskich i tego terenu, co szczególnie widać po wejściu na szczyt Golgoty. Podsumowaniem naszego pielgrzymowania jest nawiedzenie sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Królowej Polski, Pani Ziemi Sandomierskiej, uczestnictwo w koncelebrowanej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny i wspólna modlitwa z wiernymi parafii. Wdzięczni za życzliwe przyjęcie, późną wieczorową porą wyruszamy w drogę powrotną, szczęśliwi, że z każdego z tych miejsc pozostaną miłe wspomnienia.
W podziękowaniu za ten owocnie i święcie przeżyty dzień, modlimy się częścią chwalebną różańca świętego i śpiewamy pieśni maryjne, kończąc je Apelem Jasnogórskim.
Niech radość i wspomnienia pozostaną w sercu i pamięci każdego z pielgrzymujących do tych wspaniałych miejsc chrześcijańskiej wiary.

Andrzej Łoboda
Prezes Rady Dekanalnej Dąbrowa Tarnowska