Dekanat Dąbrowski u Błogosławionej Karoliny

Kolejną inicjatywą Zarządu Rady Dekanalnej w Dąbrowie Tarnowskiej było zaproszenie członków Akcji Katolickiej, sympatyków i wszystkich chętnych na modlitewne spotkanie z błogosławioną Karoliną Kózkówną w sobotę, 27 sierpnia. Pierwszym punktem o godz. 14.00 w Wał Rudzie była modlitwa w jej domu rodzinnym, oglądnięcie ruchomej szopki i droga krzyżowa śladami męczeństwa Karoliny. W miejscu śmierci bohaterskiej dziewczyny prezes Rady Andrzej Łoboda złożył wiązankę kwiatów, a wiceprezes Józef Wojtyto zapalił znicze. Na zakończenie nabożeństwa asystent dekanalny ks. Bogdan Więcek udzielił zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa. Razem z nami modlili się: salwatorianin ks. Piotr Dymon, pochodzący z Zalipia, oraz s. Isnarda, dominikanka, rodaczka z Olesna.
Po drodze krzyżowej udaliśmy się do kościoła w Zabawie. Tam zostaliśmy zapoznani z historią życia i męczeńskiej śmierci błogosławionej Karoliny i oprowadzeni po świątyni. Eucharystia celebrowana przez wspomnianych wyżej kapłanów i ks. Stanisława Nakielskiego z Zalipia była kulminacyjnym punktem spotkania. W liturgię Mszy św. włączyli się członkowie Zarządu. Po Eucharystii wszyscy obecni przeszli na kolanach wokół sarkofagu z ciałem bł. Karoliny, zanosząc do Boga prośby za jej pośrednictwem.
Zwieńczeniem popołudniowego spotkania była „uczta dla ciała” – towarzyskie rozmowy przy grillu. Powróciliśmy do domów, nucąc refren pieśni:

Błogosławiona Karolino,
świeć nam przykładem cnoty męstwa.
Bądź wzorem pracy i modlitwy,
czystości życia i męczeństwa.

Irena Klich
Rada Dekanalna