Pielgrzymka na Górny i Dolny Śląsk

Przełom lipca i sierpnia to tradycyjnie dla Akcji Katolickiej dekanatu Dąbrowa Tarnowska czas pielgrzymowania do sanktuariów. Są to trzydniowe wyjazdy w różne strony Polski, bliższe i dalsze. Tegoroczny szlak, na który prezes Rady Dekanalnej Andrzej Łoboda zaprosił członków stowarzyszenia, ich rodziny i sympatyków Akcji, w dniach 30 czerwca – 2 lipca, wiódł na Górny i Dolny Śląsk. Towarzyszyła nam spora grupa członków grupy modlitewnej Odnowa w Duchu Świętym.
Pierwszym przystankiem był Góra Świętej Anny, gdzie zwiedziliśmy zabudowania sanktuarium wraz z muzeum klasztornym oraz pierwszym w Polsce prywatnym Muzeum Krzyża Świętego. Temu muzeum przekazaliśmy do zbiorów krzyż zrobiony z dużego krzyża, znajdującego się wcześniej w ołtarzu głównym w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Po Eucharystii i ucałowaniu relikwii św. Anny przejechaliśmy do Wrocławia. To urokliwe miasto (głównie Ostrów Tumski), poznaliśmy, oprowadzeni przez przewodnika. Udało nam się nawet odnaleźć kilka słynnych krasnali. Dopełnieniem był rejs po Odrze i podziwianie znad wody wrocławskich budowli. Noclegiem ugościła nas Trzebnica.
Do najstarszego sanktuarium na Śląsku czyli sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy przybyliśmy w drugim dniu pielgrzymowania w godzinach porannych, aby przeżyć Eucharystię z uczestnictwem w liturgii Słowa oraz modlić się przy grobie Patronki Śląska. Po śniadaniu przyszedł czas na zwiedzanie klasztornego muzeum z barwną opowieścią uśmiechniętej siostry zakonnej boromeuszki jako przewodniczki, a później świeckiej przewodniczki. Dalszą historię sanktuarium przekazał nam ks. proboszcz, oprowadzając pielgrzymów po bazylice i udzielając błogosławieństwa Relikwiami świętej Jadwigi.
Rok temu mieliśmy łaskę modlitwy w miejscu cudu eucharystycznego w Sokółce (pielgrzymka na Podlasie), w tym zaś takiego zaszczytu dostąpiliśmy w sanktuarium św. Jacka w Legnicy – miejscu cudu eucharystycznego w 2013 roku. Historię cudu i życie religijne zachodnich ziem Polski przedstawił nam miejscowy kapłan. Koronką do Bożego Miłosierdzia i prywatną modlitwą uczciliśmy Jezusa, który zostawił nam tak cudowny Znak swojej obecności w Hostii.
Kościół augsbursko-ewangelicki w Świdnicy, zwany Kościołem Pokoju, był kolejnym punktem naszego pielgrzymowania. Ta piękna, drewniana, barokowa, protestancka, największa w Europie świątynia znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedziliśmy również katedrę w Świdnicy i udaliśmy się do miejsca noclegowego w Szczytnej. Po kolacji czekała na nas niespodzianka – wyjazd na apel maryjny do sanktuarium w Wambierzycach. A tam po modlitwie – wspaniała nocna iluminacja bazyliki i spotkanie z księdzem zakonnym, który był w Dąbrowie Tarnowskiej!
Poznawanie sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin i Patronki Ziemi Kłodzkiej, Msza św. z uczestnictwem w liturgii Słowa, zwiedzanie ruchomej szopki i kalwarii wypełniło przedpołudnie trzeciego dnia wyjazdu. Ostatnim punktem był spacer z przewodnikiem po Kłodzku, jednym z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska.
Wspaniała atmosfera, modlitwa i śpiew, życzliwość i wzajemna pomoc to znaki rozpoznawcze pielgrzymkowych wyjazdów dekanatu dąbrowskiego. To wszystko sprawia, że już w drodze powrotnej snute są plany kolejnych pielgrzymek, jeszcze w tym roku.

Komentowanie jest wyłączone