Akcja z Nieczajnej na odpuście w Tuchowie

Na pielgrzymkę do Tuchowa w ramach tygodniowego odpustu pod hasłem: „KRÓLOWO POKOJU, MÓDL SIĘ ZA NAMI” członkowie Akcji Katolickiej z Nieczajnej wyruszyli nie 2 lipca, ale dopiero w środę, 6 lipca, w ramach parafialnego pielgrzymowania. Powodem był udział w trzydniowej pielgrzymce do sanktuariów Górnego i Dolnego Śląska, która zakończyła się właśnie 2 lipca. Do naszej grupy prowadzonej przez ks. proboszcza Stanisława Bielenia, zarazem asystenta POAK, dołączył prezes Rady Dekanalnej dekanatu dąbrowskiego Andrzej Łoboda.
Przed Mszą św. kwadrans powołaniowy prowadziły Siostry Służebniczki Dębickie. Dzieliły się radością swojego powołania, opowiadały o swoim ojcu założycielu – bł. Edmundzie Bojanowskim – oraz mówiły o swojej posłudze dla potrzebujących.
W sumie odpustowej o godzinie 11:00 udział wzięła pielgrzymka rolników i pszczelarzy. Głównym celebransem był oraz kazanie wygłosił ks. biskup Leszek Leszkiewicz – delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników. Na początku pozdrowił wszystkich zebranych rolników i pszczelarzy. Zwrócił uwagę na ogromną ilość marnowanej żywności, podkreślając, że jest ona darem od Boga, który tak po prostu wyrzucamy. Bo kiedy na świecie miliony ludzi głodują, my nie mamy szacunku ani do jedzenia, ani do pracy ludzkiej. Kaznodzieja zaznaczył, że warunkiem owocnej pracy jest błogosławieństwo Boże. Odniósł się również krytycznie do stosowania niewłaściwych środków chemicznych w rolnictwie i pszczelarstwie. Na końcu podkreślił, że ważne jest pielęgnowanie relacji z najbliższymi, bo wzajemny szacunek zaowocuje także poszanowaniem wzajemnej pracy. Zachęcił, by każdy żył i pracował w Bogu.
Eucharystia zakończyła się tradycyjnie wystawieniem Najświętszego Sakramentu i krótką adoracją poprowadzoną przez głównego celebransa. Później odbyła się procesja eucharystyczna.
Tuchowski ks. proboszcz zwrócił uwagę pielgrzymów na nową rzeźbę Jezusa Frasobliwego, która ma przypominać zmarłych na COVID-19. Trzy dni wcześnie została poświęcona księga, do której można wpisywać bliskie osoby, które zmarły w czasie pandemii.

Jezu, nasz Odkupicielu i nasza nadziejo,
przez wstawiennictwo Pani Tuchowskiej
prosimy Cię, obdarz życiem wiecznym
zmarłych podczas pandemii Covid-19.
Bądź nagrodą dla tych osób duchownych,
konsekrowanych, lekarzy, pielęgniarek
i wolontariuszy, które oddały swoje życie,
służąc chorym.
Dla rodzin, które straciły bliskich, bądź
pociechą i umocnieniem.
W marcu 2020 roku rozpoczęła się w Polsce pandemia Covid-19.  W ciągu dwóch lat jej trwania zmarło około 116 tysięcy osób;  wśród nich ponad 150 zakonników (w tym 10 redemptorystów) i ok. 100 sióstr zakonnych, w diecezji tarnowskiej ponad 30 kapłanów.
(napis pod figurą Jezusa Frasobliwego)

Irena Klich
sekretarz POAK Nieczajna