Akcja Katolicka u Matki Bożej Tuchowskiej, 2 lipca 2021r.

Członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej pielgrzymowali do Matki Bożej Tuchowskiej – Pani Ziemi Tarnowskiej. Tegoroczny Wielki Odpust Tuchowski, trwający zwyczajowo 9 dni, odbywa się pod hasłem „Zgromadzeni z Matką Bożą Tuchowską na Eucharystii”.

Akcja Katolicka została zaproszona na popołudnie 2 lipca; w diecezji tarnowskiej obchodzone jest wówczas święto Najświętszej Maryi Panny Tuchowskiej czczonej w sanktuarium w Tuchowie od prawie pięciuset lat. Wcześniej w tym dniu odpustu, któremu przyświecało hasło „Przystąpię do ołtarza Bożego”, Biskup Tarnowski Andrzej Jeż pobłogosławił nową koronę, glob i krzyż, które zostaną zamontowane na wieży przy bazylice NMP w Tuchowie.

Pielgrzymkę Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej rozpoczęła uroczysta procesja do ołtarza polowego, w której godnie prezentowały się poczty sztandarowe AK – diecezjalny i parafialne. Dla licznie zgromadzonych członków i sympatyków Akcji Katolickiej Mszę św. celebrował i homilię wygłosił ks. dr hab. Jan Bartoszek – asystent diecezjalny AK DT.

Kaznodzieja na początku swej homilii skupił się na postaci Matki Bożej i jej znaczeniu w życiu ludzi ziemi tarnowskiej. Maryja jest tą, która uczy Jezusa chodzić po ziemi. Nas też chce tego nauczyć, ale, aby to się udało, nie możemy puścić jej ręki. W dalszym rozważaniu ks. Jan Bartoszek pouczył pielgrzymów o teologii trzech ołtarzy: ołtarza serca, ołtarza Kościoła i ołtarza niebiańskiego. Ołtarz serca to ołtarz tej przestrzeni, która jest najbardziej wewnętrzną w człowieku, gdzie spotykają się wszystkie jego władze. Na ołtarzu serca Bóg przyjmuje wszystkie nasze osobiste ofiary, składane w zależności od naszej woli i możliwości. Kolejnym ołtarzem jest ołtarz Kościoła, znany chociażby z naszych świątyń parafialnych, konsekrowany olejami krzyżma, przeznaczony tylko do celów świętych. Na nim ofiary naszego serca złączane są z jedyną Ofiarą Chrystusa i mocą Jego kapłaństwa zamknięte w hostii, która w rękach kapłana przemienia się w Ciało Pańskie. Ołtarz Kościoła nie jest jednak ostatnim, bowiem nasze ofiary złączone z Ofiarą Chrystusa wznoszą się przed Boży tron w Niebiosach, gdzie stanowią miłą dla Niego woń. Tam pozostają na wieki, gdyż Bóg nie pozwala zapomnieć o żadnym okruchu dobra, żadnym wysiłku miłości, żadnym cierpieniu podejmowanym ze szlachetnych pobudek. W tajemniczy sposób nasze małe ofiary, złożone na ołtarz niebieski przyczyniają się do dzieła przemiany świata w Królestwo Niebieskie – Królestwo Miłości.

Na koniec Asystent diecezjalny AK zachęcał pielgrzymów, aby jak Maryja ofiarowywali swe życie Bogu i bez lęku wychodzili z mentalności strachu zasianej w nas przez pandemię. Podkreślił, że Kościół potrzebuje nas odważnie wychodzących naprzeciw trudnościom świata. Potrzebujemy mocy Eucharystii – osobistego spotkania z Jezusem i mocy osobistego spotkania się z drugim człowiekiem w rodzinie i we wspólnocie.

Mszę Świętą zakończyła uroczysta procesja eucharystyczna wokół bazyliki, zakończona modlitwą różańcową i błogosławieństwem przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Tuchowskiej, zasłoniętym przy śpiewie modlitwy Anioł Pański.

opracowała: Bożena Kwitowska