Opłatek dla Akcji Katolickich w parafii Ducha Świętego w Mielcu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W dniu 6 stycznia 2016r. został zorganizowany w naszej parafii opłatek dla Akcji Katolickich z parafii Ducha Świętego w Mielcu oraz przedstawicieli Akcji Katolickich z parafii: Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu , z parafii p.w. św. Mateusza w Mielcu, z parafii p.w. Wszystkich Świętych z Chorzelowa i z parafii p.w. Podwyższenia Krzyża z Ziempniowa. Na spotkanie zastał zaproszony asystent  diecezjalny Akcji Katolickiej z diecezji tarnowskiej  ks. dr Jan Bartoszek.
Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą, w której przewodniczył i homilie wygłosił ks. J. Bartoszek W koncelebrze uczestniczył ks. prob. W. Ciosek – asystent dekanalny Akcji Katolickiej. Ks. Jan Bartoszek nawiązując do pokłonu Trzech Króli w homilii powiedział: „Mędrcy uczą nas odnajdywania także dzisiaj, na co dzień Miłosiernego Oblicza Chrystusa na twarzach wielu naszych bliźnich. Ta nauka bardzo nam się przyda w trwającym obecnie Nadzwyczajnym Jubileuszy Miłosierdzia, podczas którego Ojciec Święty Franciszek zachęca nas, abyśmy stawali się obliczem miłosierdzia, twarzą miłosierdzia. Mędrcy uczą nas dostrzegania Boga w ludziach biednych i chorych, starych i opuszczonych, bezrobotnych i wykorzystywanych przez pracodawców, w twarzach głodnych dzieci, zapracowanych rodziców i nie mającej perspektyw młodzieży. Pokłon Mędrców jednoznacznie wpisuje się w realia życia społecznego w jakich żyje człowiek, którego Chrystus przyszedł zbawić, dlatego zaprasza go na drogę nawrócenia”.
Po Mszy Św. na plebani uczestnicy spotkania składali sobie tradycyjne życzenia, śpiewano kolędy i spędzając miło czas przy kawie, herbacie i ciastkach przygotowanych przez gospodarzy spotkania. Śpiewanie kolejnych kolęd przeplatano propozycjami do pracy Akcji Katolickiej roku 2016. Zwrócono uwagę na:
– konieczność zwiększenie liczebności członków Akcji Katolickiej (pozyskiwanie młodych ludzi),
– uaktywnienie działalności na różnych płaszczyznach pracy,
– współpracowanie z Centrum Wspierania Rodziny oraz Pro Life w zakresie podejmowania przez nich i przeprowadzania akcji ogólnokrajowych  wspólnych programowo z zadaniami Parafialnych Akcji  Katolickich,
– nawiązywanie współpracy z różnymi grupami parafialnymi w zakresie realizacji celów ważnych dla parafii, a mieszczących się w planie  pracy Akcji Katolickich,
– wykorzystywanie w większym stopniu współczesnych narzędzi komunikacji elektronicznej. Każdy członek AK powinien korzystać z poczty elektronicznej oraz umieć pobierać ważne dla potrzeb Akcji, materiały ze stron internetowych  portali katolickich jak strona diecezjalna i strony parafialne Akcji Katolickich, Polonia Christiana (Pch24.pl) oraz śledzić na bieżąco materiały podawane w katolickich kanałach telewizyjnych i radiowych a także w Gościu Niedzielnym,
– w poszczególnych oddziałach Akcji Katolickich wytwarzać atmosferę aktywnego zaangażowania się w realizację  przyjętego planu pracy,
– zgłoszona została propozycja wystąpienia w imieniu Diecezjalnego Oddziału j Akcji Katolickiej z petycją do parlamentu o przywrócenie zgodności wypowiedzi parlamentarzystów z istniejącą rzeczywistością oraz konieczności bezwzględnego przestrzegania kultury słowa w obradach parlamentarnych,
Na zakończenie spotkania ks. J. Bartoszek podsumował zgłaszane propozycje i szczególnie uczulił, aby Akcje Katolickie otwierały się na młodzież w swoich parafiach.
Spotkanie Opłatkowe zakończyło się podziękowaniem zebranym uczestnikom przez ks. proboszcza W. Cioska oraz prezesa Akcji Katolickiej z parafii Ducha Świętego w Mielcu J.  Studzińskiego.

Opr. Jerzy Studziński – prezes Akcji Katolickiej w parafii Ducha Św. w Mielcu.