XVI Małopolski Przegląd Pieśni Patriotycznej

27 i 28 października 2018r. pod hasłem „Nasze dziedzictwo – Polska” odbywał się w Krakowie XVI Małopolski Przegląd Pieśni Patriotycznej. W sobotnich przesłuchaniach wzięło udział ponad 200 uczestników, spośród których jury wyłoniło zwycięzców. Laureaci zaprezentowali się na niedzielnym koncercie finałowym w auli parafii Matki Bożej Częstochowskiej na nowohuckim osiedlu Szklane domy. Galę poprzedziła uroczysta Msza św. odprawiona w intencji Ojczyzny i dziękczynna za pontyfikat Jana Pawła II, Patrona Akcji Katolickiej w Polsce. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Infułat Józef Jakubiec.

Celem Przeglądu jest popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznej, tak wśród dorosłych jak i wśród dzieci i młodzieży, ze wszystkimi jej aspektami edukacyjnymi i wychowawczymi, a w szczególności:

– zainteresowanie dziedzictwem kulturowym, pieśnią, religią, tradycją i obyczajami,
– uświadomienie roli wartości narodowo-patriotycznych w życiu człowieka i włączenie ich do osobistej hierarchii wartości,
– podnoszenie poziomu artystycznego prezentacji.

Z radością informuję, iż wśród wyróżnionych uczestników znaleźli się wykonawcy z diecezji tarnowskiej: zespół wokalno – muzyczny „Remedium” z Tarnowca, któremu miałam przyjemność wręczać puchar – nagrodę ufundowaną przez Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej oraz zespół regionalny „Mali Męcinianie”, członkowie którego w swych barwnych strojach ludowych włączyli się w oprawę liturgiczną Mszy św.

Patronatem narodowym objął wydarzenie Prezydent RP Andrzej Duda, a honorowym patronatem – abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski oraz Piotr Ćwik, wojewoda małopolski. Wśród publiczności oklaskującej młodych artystów znaleźli się m.in. poseł Małgorzata Wassermann, kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa, senator Zbigniew Cichoń i wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

XVI Małopolski Przegląd Pieśni Patriotycznej zorganizowały: Akcja Katolicka Archidiecezji Krakowskiej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, Małopolski Kurator Oświaty, Parafia MB Częstochowskiej oraz Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka. Wydarzenie zrealizowano przy wsparciu finansowym Rady Dzielnicy XVIII – Nowa Huta.

Bożena Kwitowska