Procesja Fatimska, Dzień Papieski 2018, Modlitwa różańcowa, członków POAK w Nieczajnej

PROCESJA FATIMSKA W NIECZAJNEJ

Od maja do października każdego 13. dnia miesiąca parafianie Nieczajnej z zapalonymi lampionami i różańcami w rękach podążali wokół świątyni w procesji fatimskiej. Zawsze wśród nich byli członkowie Akcji Katolickiej, którzy często przewodniczyli  modlitwie różańcowej. Ponadto w październiku POAK wykonał dekorację kwiatową wokół figury Matki Bożej Fatimskiej.

DZIEŃ PAPIESKI W NIECZAJNEJ

W kolejny XVIII już Dzień Papieski społeczność parafii Nieczajna oddała hołd polskiemu Papieżowi, głęboko przeżywając udział w spektaklu słowno-muzycznym pod hasłem „Jan Paweł II – Promieniowanie Ojcostwa”. Obchody tego dnia wpisały się w dwie rocznice z życia naszego Ojca Świętego: 60 lat temu ks. Karol Wojtyła został biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, a 40 lat temu został wybrany papieżem, oraz  w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jan Paweł II mocno podkreślał, że „Ojczyzna  to poniekąd to samo, co ojcowizna, czyli zasób dóbr, które otrzymaliśmy w dziedzictwie po ojcach”.

Program artystyczny według autorskiego scenariusza przygotowała miejscowa Akcja Katolicka, a zaprezentowała go 14 października podczas niedzielnych mszy św. schola szkolno-parafialna, składająca się z dziewcząt ze szkoły podstawowej i gimnazjum (30 osób). Występ uświetniła postać Papieża, w którego wcielił się uczeń klasy VIII oraz postać ojca prowadzącego za rękę córeczkę. Okolicznościową dekorację nawiązującą do hasła Dnia przygotowali członkowie Akcji. Spektakl został pokazany również całej społeczności szkolnej w czwartek, 18 października. Widzom pozostały w pamięci papieskie słowa – wezwanie:
„Niech się odrodzi w Bogu ludzkie ojcostwo i polska rodzina, i ludzkie macierzyństwo, niech się odrodzi rodzina, szczególne miejsce Przymierza Boga z ludźmi”.

MODLIMY SIĘ NA RÓŻAŃCU

W 40. rocznicę wyboru ks. kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową  – 16 października – członkowie POAK w Nieczajnie poprowadzili w świątyni parafialnej modlitwę różańcową. Był to wyraz pamięci i wdzięczności Patronowi Akcji Katolickiej – Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II za pontyfikat miłości i nadziei. Rozważania różańcowe przygotował asystent parafialny ks. Stanisław Bieleń. Także w pozostałe dni miesiąca członkowie Akcji brali udział w różańcowej modlitwie do Matki Bożej.

Irena Klich
Sekretarz POAK Nieczajna