Poświęcenie sztandaru POAK w parafii pw. MB Bolesnej w Limanowej

Październik jest miesiącem w całym Kościele poświęconym modlitwie różańcowej. W parafii Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, w pierwszą niedzielę października odbywa się – obchodzony co najmniej od stu lat – najstarszy w limanowskim sanktuarium Odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Kulminacyjnym punktem obchodów jest uroczysta Msza św. w Bazylice z procesją Eucharystyczną do pięciu ołtarzy na placu Koronacyjnym. Podczas procesji rozważane są Tajemnice Radosne.

W 2018 roku święto to miało szczególnie uroczysty charakter, z uwagi na jubileusz setnej rocznicy poświęcenia kościoła. Budowano go w trudnych warunkach, w latach 1911-1918, kiedy Polski najpierw nie było na mapach Europy, a później rozpętała się I wojna światowa. Wówczas to ówczesny proboszcz ks. Kazimierz Łazarski wybudował wraz z parafianami maleńkiego miasta, w którym prawie połowę mieszkańców stanowili Żydzi, monumentalną jak na tamte warunki, świątynię dla Matki Boskiej Bolesnej w Jej cudownym wizerunku. W pierwszą sobotę października, dokładnie w setną rocznicę poświęcenia kościoła – 6.10.1918, odbyło się uroczyste nabożeństwo fatimskie z Mszą św. i procesją ze światłem pod przewodnictwem Ks. Abp. Edwarda Nowaka z Watykanu.  Niedziela odpustowa 7 października była dla członków i sympatyków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej szczególnym świętem, gdyż podczas uroczystej. Mszy św. Ks. Abp. E. Nowak poświęcił sztandar naszego oddziału. Był to dla nas wielki zaszczyt i wzruszające przeżycie. Jesteśmy wdzięczni Księdzu Arcybiskupowi za poświęcenie sztandaru oraz Ks. Janowi Bartoszkowi – Diecezjalnemu Asystentowi Akcji Katolickiej i Prezesowi Zarządu DI AK Robertowi Rybakowi za towarzyszenie nam w tym szczególnym dniu i wspólną modlitwę. Ks. Proboszczowi Wiesławowi Piotrowskiemu dziękujemy za opiekę, modlitewne wsparcie i możliwość poświęcenia sztandaru podczas tej niezwykłej uroczystości jubileuszowej.

Od niedzieli 7 października członkowie naszego OP AK ze szczególnym zaangażowaniem będą starali się wypełniać statutowe zadania pod sztandarem, na którym widnieje łaskami słynąca figura Matki Boskiej Bolesnej, sylwetka stuletniego kościoła oraz patron AK w Polsce św. Jan Paweł II, koronator (1966) i rekoronator (1983) limanowskiej Piety, który w 1991r. podniósł naszą świątynię do rangi Bazyliki. W setną rocznicę poświęcenia kościoła Biskup Tarnowski Andrzej Jeż erygował Kapitułę Kolegiacką pw. MB Bolesnej w Limanowej podnosząc tym samym świątynię do rangi Kolegiaty.

Tekst: Anna Bogacz prezes POAK

Fot : Jakub Trojanowski