Majówka Klubu Seniora POAK par. MBNiepokalanej w Nowym Sączu – Jamna, Kąśna Dolna.

W Nowym Sączu, w Parafii Matki Bożej Niepokalanej, prężnie działa i cieszy się dużym uznaniem Klub Seniora. Powstał on z potrzeby serca i z inicjatywy członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, który roztacza nad Klubem całkowitą opiekę. Jego dobrym duchem, pomysłodawczynią wielu przedsięwzięć i organizatorką spotkań jest wiceprezes  naszego oddziału AK – pani Maria Szczepankiewicz. To właśnie ona, przy ogromnej pomocy pozostałych członków POAK, przygotowuje dla naszych Seniorów comiesięczne spotkania. Ci ostatni czekają na nie z niecierpliwością i z zainteresowaniem, ponieważ spotkania te są dla nich okazją do zobaczenia znajomych twarzy, przeżycia wesołych chwil przy herbacie i poczęstunku. Natomiast spotkanie majowe od lat planowane jest w plenerze, dlatego nazywane jest ”majówką”. W tym roku postanowiliśmy odwiedzić z naszymi seniorami bardzo małą, lecz bardzo znaną miejscowość – Jamną.

Jamna to małopolska wioska, położona w powiecie tarnowskim. Znana jest z trzech rzeczy. Po pierwsze z pięknej przyrody otaczającej tę miejscowość, leżącą w obrębie Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Po drugie z tragicznej historii okresu II wojny światowej, kiedy to w 1944 roku wieś została spacyfikowana przez wojska niemieckie w odwecie za pomoc udzielaną powstańcom, oddziałom Armii Krajowej. Zabito wtedy kilkudziesięciu mieszkańców wioski, w tym kobiety i dzieci, spalono wiele zabudowań. Powojenne lata komunizmu nie były szczęśliwe dla Jamnej. Została na nowo odkryta w latach dziewięćdziesiątych dla duszpasterstwa akademickiego przez dominikanina ojca Jana Górę. Ten pełen zapału, entuzjazmu i pomysłów zakonnik, doprowadził do powstania w Jamnej wspaniałego ośrodka rekolekcyjnego, któremu od początku towarzyszyło poparcie i błogosławieństwo Ojca Świętego Jana Pawła II. Wybudowano również kościół, który jest zarazem pomnikiem dla tych, którzy zginęli tu śmiercią męczeńską z rąk okupanta. W kościele tym i nad całą Jamną roztacza swą miłość Matka Boża Niezawodnej Nadziei, której ikonę pobłogosławił, a potem koronował Polski Papież. Właśnie ten ośrodek jest trzecią i duchową wartością Jamnej.

Nasi Seniorzy z radością zapoznawali się z Jamną i napawali się panującą tu atmosferą. Uczestniczyliśmy we Mszy św., po której mieliśmy czas na tak przyziemną rzecz, jak chwila  na poczęstunek. W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze jedno piękne i ciekawe miejsce. Kąśna Dolna to miejscowość, w której przez kilka lat mieszkał wielki Polak  Ignacy Paderewski. Dziś, w pięknym dworku, w którym mieszkał ten mąż stanu, pianista i kompozytor, znajduje się  muzeum. Czasem odbywają się tu koncerty, a dworek otoczony jest pięknym parkiem.

Zarówno Jamna jak i Kąśna to wspaniałe miejsca na odpoczynek i duchowy oddech, do czego zachęcamy.

Małgorzata Stępień
sekretarz POAK par. Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu

.Jamna, Kąśna Dolna – majówka Klubu Seniora POAK par. MBNiepokalanej, Nowy Sącz; zdj. Małgorzata Stępień