Zebranie Rady KIAK na Bielanach

21 października 2023 roku w Domu Formacyjnym na Bielanach w Warszawie odbyło się zebranie Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. W posiedzeniu Rady uczestniczyli przedstawiciele Akcji Katolickiej z całej Polski, z naszej diecezji Prezes DIAK Robert Rybak oraz delegat Barbara Hałas. Spotkanie rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył Biskup Marek Mendyk, Krajowy Asystent Kościelny Akcji Katolickiej. Dziękowaliśmy Bogu za dar osoby św. Jana Pawła II i Jego przykład umiłowania spraw Ojczyzny w 45 rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową oraz wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II, patrona Akcji Katolickiej. W skierowanym Słowie Bożym Ksiądz Biskup podkreślił, że dzisiaj potrzeba ludzi kontemplacji, bo wtedy będziemy skutecznie działać. Najpierw medytujemy Słowo Boże, modlimy się, kontemplujemy, a potem idziemy do świata, działamy. Ksiądz Asystent zwrócił uwagę , że uczeń Jezusa ma być świadkiem wiernym i odważnym. Świadka Jezusa charakteryzuje konieczność przejścia tą samą drogą co Chrystus, przez krzyż do chwały, do zmartwychwstania.
Obrady poprzedziła konferencja” Bł. St. Starowiejski czyli o świętości człowieka świeckiego”, którą wygłosił Ks. prof. Marek Starowiejski. Ks. Profesor przybliżył zgromadzonym postać St. Starowiejskiego – przedwojennego Prezesa AK Archidiecezji Lubelskiej, męczennika z Dachau. Staraniem AK w Polsce relikwie i obraz Błogosławionego będą wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
W programie spotkania Rady było przyjęcie kalendarium i kierunków działalności AK na 2024 rok, planu finansowego oraz formy sprawozdań DIAK za mijający rok pracy.
Biskup Marek Mendyk zaprezentował kierunki pracy formacyjnej na rok 2023/2024. Z racji przypadającej w tym roku 35 rocznicy opublikowania Posynodalnej Adhortacji Apostolskiej Jana Pawła II o powołaniu i misji świeckich w Kościele i w świecie Christifideles laici kierunki dla naszej formacji będzie wyznaczał ten właśnie dokument. Jednocześnie włączymy się w realizację programu duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce. W tym roku towarzyszy nam hasło:” Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Celem tegorocznego programu jest zwrócenie uwagi na pilną potrzebę ożywienia Kościoła w codzienności wspólnoty oraz zdynamizowanie wiernych do świadomego uczestnictwa w życiu i misji Kościoła. Pani Prezes Urszula Furtak przedstawiła zaplanowane w 2024 roku działania w tym: rekolekcje dla Asystentów Diecezjalnych w Częstochowie, rekolekcje dla Rady Krajowej Akcji Katolickiej w Warszawie, promocja Święta Chrzty Polski , organizacja uroczystości św. Wojciecha, Ogólnopolska Pielgrzymka AK na Jasną Górę. Poinformowała o włączeniu się Akcji Katolickiej w obchody Święta Niepodległości i organizowanym już po raz VIII Ogólnopolskim Koncercie Pieśni Patriotycznej na Zamku Królewskim w Warszawie, w dniu 12.11.2023 r. Zaprosiła także do udziału w Mszy św., której będzie przewodniczył Biskup Marek Mendyk, w Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata, w Bazylice św. Krzyża w Warszawie.
Zebrani zapoznali się także z licznymi inicjatywami realizowanymi przez Diecezjalne Instytuty Akcji Katolickiej.
W ramach współpracy z Instytutem Strat Wojennych im. Jana Karskiego w Warszawie do Diecezjalnych Instytutów, przekazano polskojęzyczną wersję skróconego raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.
Spotkanie Rady zakończyła wspólna modlitwa oraz błogosławieństwo, którego udzielił Biskup Marek Mendyk.

Barbara Hałas
Delegat do Rady KIAK