Konkurs AK DT: Księża Niezłomni

Konkurs AK DT: „Księża Niezłomni – pamięć i ślady w diecezji tarnowskiej.”
Przez temat konkursu chcemy oddać hołd Kapłanom Niezłomnym, którzy swą postawą dawali świadectwo wierze, męstwu i patriotyzmowi,  przypomnieć ich sylwetki oraz upamiętnić miejsca z nimi związane.
Od samego początku państwa polskiego duchowni pełnili nie tylko posługę religijną. Niejednokrotnie działali na rzecz rozwoju Ojczyzny, bronili jej suwerenności, wspomagali walczących o wolność, sami też przelewali za nią krew. W historii naszego narodu kapłani zapisali się swą bohaterską postawą, prowadzącą nieraz aż do męczeństwa: pod zaborami pielęgnowali pamięć o Polsce i duchowo przygotowywali naród do odzyskania niepodległego państwa, czynnie uczestniczyli w zrywach niepodległościowych, bronili Niepodległej przed nawałą bolszewicką, byli ofiarami II wojny światowej – więzieni i mordowani w niemieckich obozach koncentracyjnych i sowieckich łagrach, w Katyniu, Charkowie i Miednoje, na Syberii i Wołyniu. Nie poddawali się komunistycznemu zniewoleniu i mimo represji pełnili swą posługę, głosząc prawdę o polskiej historii, upominając się o godność i prawa człowieka.
W 2024 roku mija 120 lat od urodzin abpa Antoniego Baraniaka, 75 lat od śmierci ks. Władysława Gurgacza, 40 lat od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. To sztandarowe postacie Kapłanów Niezłomnych. Takich księży – bohaterów jest znacznie więcej. Celem konkursu jest znalezienie w diecezji tarnowskiej miejsc pamięci, w których uczczono Księży Niezłomnych (pomniki, tablice, itp.) oraz miejscowości, w których księża posługiwali, a następnie sfotografowanie i opisanie tych zdjęć.

Warto przypomnieć, ze Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2018 roku ustanowił nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, obchodzony corocznie 19 października, w rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki (1984 r.). W ustawie napisano: „W hołdzie Duchownym Niezłomnym – bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”.