Błogosławiony Jerzy Popiełuszko kapłan i męczennik

„BŁOGOSŁAWIONY JERZY POPIEŁUSZKO KAPŁAN I MĘCZENNIK” – wystawa w nowosądeckiej parafii.

W niedzielę 24 września na zaproszenie proboszcza ks. Czesława Paszyńskiego, z inicjatywy Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, gościliśmy w nowosądeckiej parafii Matki Bożej Niepokalanej – Sanktuarium św. Rity świeckiego promotora kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki – pana Marka Kędziorka, który przez słowo świadectwa przybliżył osobę i duchowe dziedzictwo Męczennika naszych czasów. Po każdej niedzielnej Mszy Św. można było nabyć nagrania 16 kazań ks. Popiełuszki wydane na płytach.
Członkowie Akcji Katolickiej przez cały następny tydzień pełnili dyżury przy wystawie opracowanej przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność”. Na planszach obok zdjęć umieszczono fragmenty kazań ks. Popiełuszki z Mszy św. w intencji Ojczyzny, rozważań głoszonych podczas różnych nabożeństw oraz Jego własnych zapisków. Ekspozycja, udostępniona do zwiedzania w Kaplicy Fatimskiej, spotkała się z dużym zainteresowaniem nie tylko wśród parafian; obejrzeli ją m.in. nauczyciele i uczniowie SP nr 6 im. ks. Jerzego Popiełuszki, usytuowanej na drugim końcu miasta. Liczne i wzruszające wpisy do Księgi Pamiątkowej świadczą o ponadczasowym nauczaniu i żywym kulcie bł. ks. Jerzego, którego orędownictwa przyzywa się współcześnie. Oto niektóre z nich:
„Ksiądz Jerzy zaskakuje! Po tylu latach Jego słowa brzmią świeżo, mocno i pięknie. Wystawa ważna i bardzo potrzebna w czasach unurzania słowa w błocie i wypierania słów szlachetnych brudem i agresją. Księże Jerzy- módl się za nami i naszą Polską.”
„ >Aby z tej śmierci wyrosło dobro, tak jak z Krzyża zmartwychwstanie< Księże Jerzy miej nasz naród w opiece”
„Księże Jerzy, my uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Nowym Sączu, prosimy Cię o błogosławieństwo i obiecujemy żyć Twoimi wartościami. Módl się za nami.”
„Wieczna chwała i cześć Męczennikowi, Św. Jerzy – chroń naszą Ojczyznę”
Warto dodać, że już w roku 1988 Sądeczanie uhonorowali ks. Jerzego Popiełuszkę pamiątkową tablicą z oryginalną inskrypcją, umieszczoną w kościele Matki Bożej Niepokalanej, a w 2021 roku na domu katechetycznym został odsłonięty mural z wizerunkiem trzech wielkich Polaków: św. Jana Pawła II, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Bożena Kwitowska
Prezes POAK par.MBNiepokalanej