Rekolekcje wielkopostne dla Akcji Katolickiej

„Promieniując wiarą, nadzieją i miłością, ukazywać Chrystusa w Kościele”- to temat rekolekcji wielkopostnych dla członków Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej oraz liderów Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej. Uczestniczyli w nich przedstawiciele z około 20 diecezji. Odbywały się w Domu Formacyjnym „Dobre Miejsce”, w Warszawie, w dniach 10 – 12 marca 2023r. Rekolekcje prowadził ks. prof. Janusz Królikowski, kapłan diecezji tarnowskiej. Temat rozważań zaczerpnięty został z konstytucji Lumen Gentium z Soboru Watykańskiego II (nr 31). W programie rekolekcji były konferencje, wspólna modlitwa, modlitwa w intencji Polski za wstawiennictwem św. Jana Pawła II oraz spotkanie integracyjne, była więc okazja, aby zaprezentować działania podejmowane w diecezjach. W głoszonych konferencjach rekolekcjonista podkreślił, że swoją przynależność do Kościoła mamy traktować jako promieniowanie wiarą, nadzieją, miłością i w ten sposób ukazywać Chrystusa. Wskazał co my mamy robić, aby promieniować wiarą, nadzieją i miłością w dzisiejszym zlaicyzowanym świecie, w którym dominuje antypostawa wobec wartości chrześcijańskich. Atakowany jest nasz obyczaj chrześcijański, postrzegany jako staroświecki, niepasujący do dzisiejszego świata, pędzącego do nowoczesności. Cnoty, które próbuje się obalić, cnoty ewangeliczne to: pokora, cierpliwość, wdzięczność (pamięć o doznanym dobru), miłość rozumiana jako bezinteresowny dar. W dzisiejszym świecie – powiedział Ksiądz profesor, lansuje się prawo do własnego szczęścia, do realizacji marzeń za wszelką cenę. To przebojowość jest początkiem sławy, a nie pokora. Ja muszę się samoakceptować, samorealizować, w takim przypadku następuje eliminacja relacji, a więc i miłości. Formą egoizmu jest także stawianie na dobrobyt. Do tego dochodzi jeszcze moda na spontaniczność. Dzisiaj ludzie kierują się emocją, która jest impulsem do wyrażenia siebie. W dzisiejszym świecie wracamy do pogańskiego modelu świata, dlatego trudno być także człowiekiem nadziei. Człowiek nadziei to człowiek patrzący w przyszłość, zakotwiczony, wie po co żyje, nie żyje tylko dniem dzisiejszym. Dzisiaj mówi się, że wszystko przemija, jest krótkotrwałe. Psychologia dzisiejsza przeszkadza nadziei. Dziedzina wiedzy, która najlepiej służy człowiekowi mówi, że rozwiązanie każdego problemu można znaleźć w samym człowieku, podczas gdy jedyną siłą, która jest w stanie uzdrowić człowieka, uczynić go lepszym jest łaska Boża.
Co my możemy zrobić? – pytał Ksiądz profesor, szkołą nadziei dla człowieka jest modlitwa „ Ojcze nasz”.
Jednak w tym świecie człowiek wierzący nie jest skazany na porażkę, nie jest sam , z nim zawsze jest Bóg, jesteśmy w mocy łaski. Rekolekcjonista przypomniał, że jest jeszcze jedna cnota – odwaga, dzielność. Zwrócił uwagę na słowa z I Listu św. Jana „Zwycięstwem, które zwyciężyło świat jest nasza wiara”. My mamy szansę pokazania aktualności naszej wiary, pokazania jak człowiek może żyć moralnie, odpowiedzialnie.
Rekolekcjonista zwrócił uwagę jeszcze na jeden problem. Dotyczy on wewnętrznej jedności w Kościele. Pan Jezus założył Kościół i określił jego sposób istnienia. Komunia – duchowa jedność, ze względu na nasze zbawienie, powinna dokonywać się w trzech dziedzinach: prawdy, życia , miłości.
Komunia prawdy – odnosi się do prawdy fundamentalnej. Oznacza to, że wszystkimi kieruje ta sama prawda. Dzisiaj każdy ma własną prawdę, opinię, niezależnie od tego czy jest wierna wizji Kościoła, którą zaproponował Chrystus.
Komunia życia – chodzi o jedność postawy, jedność obyczaju. Musimy dbać o jedność obyczaju zaczynając od własnej rodziny.
Komunia miłości – jaką jest bezinteresowne pragnienie dobra dla drugiego człowieka, aby to dobro stawało się dobrem wspólnym.
Ufamy, że ten święty czas rekolekcji przemienił nasze serca, umocnił naszą wiarę, nadzieję i wspólnotę akcyjną. Pójdziemy dalej, realizować swoje zadania, swoje powołanie, odważnie promieniując wiarą, nadzieją i miłością.

 

Barbara Hałas
Delegat do Rady KIAK

Komentowanie jest wyłączone