Nocne spotkanie z Przyjacielem

W katolickim tygodniku „Niedziela” nr 47/20XI 2022, w dodatku Małopolska ukazał się artykuł Anny Bandura o naszej inicjatywie Godziny Świętej w dekanacie dąbrowskim. Pochwalimy się nim:

Nocne spotkanie z Przyjacielem

Od niemal 9 miesięcy w pierwsze czwartki miesiąca adorują Pana Jezusa w godz. 23-24 – nie tylko w swojej parafii, ale w wielu kościołach dekanatu dąbrowskiego.
W grudniu 2021 roku Akcja Katolicka dekanatu Dąbrowa Tarnowska podjęła inicjatywę o rozpoczęciu comiesięcznej, nocnej, godzinnej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. Idąc za wezwaniem Pana Jezusa, zostawionym przez św. Małgorzatę Marię Alacoque, chętni spotykają się w środku nocy, by wynagradzać zadane Zbawicielowi rany oraz prosić Go o konkretne łaski.

Jedność

– Decyzja o przeprowadzeniu cyklicznej modlitwy została podjęta w tamtym roku na zebraniu rady dekanalnej Akcji Katolickiej dekanatu Dąbrowa Tarnowska. Mamy takie spotkania dwa razy w roku i podczas nich zastanawiamy się, w którym kierunku chcemy iść jako wspólnota – mówi Andrzej Łoboda, prezes rady dekanalnej AK dekanatu Dąbrowa Tarnowska.
Zgodnie z postanowieniem, członkowie AK co miesiąc spotykali się w innej parafii na modlitwie o godz. 23. Pierwsza adoracja miała miejsce w Wielki Czwartek w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Oleśnie. Początkowo w świątyniach gromadziło się kilku lub kilkunastu wiernych – na ostatnim, listopadowym czuwaniu w parafii św. Kazimierza w Radgoszczy było ich 80. – To godzina wewnętrznego wyciszenia, skupienia, wspólnotowo, bo w gronie wielu osób, ale widząc Pana Jezusa w hostii – jakby sam na sam. Przebywanie z Nim przekłada się później na wewnętrzną radość, zadowolenie, że spędziło się z Bogiem ten czas – mówi prezes rady.
Wierni reprezentujący różne oddziały AK modlili się o wyproszenie tych samych łask. Tu ważna jest jedność. – Na przykład na ostatnim listopadowym czuwaniu modliliśmy o odnajdywanie światła, pokoju, życie w prawdzie, zrozumieniu i o odczucie obecności Boga wśród nas. Prosiliśmy też o umocnienie kapłanów, a także o zbawienie dusz zmarłych. We wrześniu modlitwą wspieraliśmy nauczycieli, pedagogów, uczniów, a także rodziców – wymienia p. Łoboda.

Podsumowania

Na kolejnym zebraniu rady 3 grudnia w parafii w Smęgorzowie, której proboszczem jest asystent dekanalny Akcji Katolickiej dekanatu Dąbrowa Tarnowska – ks. Bogdan Więcek, osoby biorące udział w comiesięcznych adoracjach podsumują ten czas. Pojawi się przestrzeń do wymiany doświadczeń i owoców, które wypłynęły z tak wiernej i wytrwałej modlitwy. – A naszą trwającą rok inicjatywę zakończymy czuwaniem w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gruszowie 1 grudnia – na którą już wszystkich serdecznie zapraszamy – mówi prezes Łoboda i dodaje: – Ale to nie koniec. Chcemy kontynuować tę szczególną modlitwę w kolejnym roku. Tym bardziej, że zbliżamy się do 25-lecia działalności Akcji Katolickiej w naszym dekanacie, co nastąpi we wrześniu 2023 r. Chcemy jubileusz przeżyć jak najlepiej, dlatego przygotowanie modlitewne jest tutaj kluczowe.