Ogólnopolska Konferencja w Lusławicach

Członkowie Akcji Katolickiej z dekanatu dąbrowskiego pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie do Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach na Ogólnopolską Konferencję pod hasłem „Kard. Stefan Wyszyński i Kard. Karol Wojtyła nauczycielami narodu” we wtorek, 18 października. W spotkaniu uczestniczyli członkowie stowarzyszenia z Dąbrowy Tarnowskiej, Nieczajnej i Zalipia. Patronat honorowy nad konferencją objął ks. biskup Andrzej Jeż. Organizatorami byli: Dawid Chrobak – burmistrz miasta i gminy Zakliczyn, ks. dr hab. Jan Bartoszek z ramienia Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II oraz Związek Samorządów Polskich wraz z Wydziałem Teologicznym Sekcji w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Wydziałem Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz Akcją Katolicką Diecezji Tarnowskiej. W konferencji uczestniczył ks. biskup Leszek Leszkiewicz.
Uczestnicy konferencji wysłuchali dwóch wykładów: „Niepodzieleni – kard. S. Wyszyński i kard. K. Wojtyła wobec bezpieki” oraz „Polska droga maryjna dwóch kardynałów S. Wyszyńskiego i K. Wojtyły”, zakończonych okolicznościowym koncertem. Drugą część konferencji wypełniły wzruszające świadectwa: Anny Rastawieckiej, bliskiej współpracowniczki Prymasa i byłej przełożonej generalnej Instytutu Prymasowskiego o „Serdecznej przyjaźni kard. S. Wyszyńskiego i kard. K. Wojtyły” oraz prof. dr hab. Kazimierza Wiatra, senatora RP, na temat śladów wspólnej obecności na terenie Diecezji Tarnowskiej obu kardynałów.
Zakończeniem konferencji była uroczysta koncelebrowana Eucharystia w kościele oo. Franciszkanów w Zakliczynie pod przewodnictwem ks. bpa Leszkiewicza, z jego homilią.
Udział w konferencji był uczczeniem postaci obu wielkich Polaków.

Irena Klich
Dekanat Dąbrowa Tarnowska