Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Stefanii Łąckiej

We środę 8 września 2021 roku o godz. 12.00 w tarnowskiej katedrze rozpoczęła się pierwsza sesja rozpoczynająca proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Stefanii Łąckiej. W uroczystościach na zaproszenie, wziął udział prezes Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej Robert Rybak. Wystawiony także został sztandar diecezjalny Akcji Katolickiej.
Stefania Łącka należała w okresie międzywojennym do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej, które stanowiło jeden z filarów Akcji Katolickiej. Należała także do Sodalicji Mariańskiej.
Po zakończeniu pierwszego posiedzenia trybunału beatyfikacyjnego, wzięliśmy udział we Mszy Świętej, której przewodniczył JE ks. biskup Andrzej Jeż wraz z biskupami pomocniczymi i kapłanami diecezji tarnowskiej.
Podczas homilii ksiądz biskup ordynariusz przypomniał życiorys Sługi Bożej Stefanii Łąckiej, która swoje przekonania i wartości wyniosła z domu rodzinnego. Odznaczała się wrażliwością na drugiego człowieka do którego podchodziła z miłością. W obozie koncentracyjnym była gotowa oddać życie za swoją koleżankę, gdyby była taka potrzeba. Ratowała ludzi, chrzciła dzieci. Była dziennikarką i chciała być nauczycielką, a została „Ziemskim Aniołem Stróżem”.
Biskup zadał nam pytanie, czy my współcześni, możemy wydać takie heroiczne postaci dzisiaj? Czy w naszych czasach to jest możliwe? Każdy czas powinien rodzić ludzi wielkiego formatu.

Robert Rybak