Działania Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w parafii Św. Pawła Apostoła w Bochni

Wycieczka do Puszczy Niepołomickiej

W sobotę – 26 sierpnia – parafialny oddział Akcji Katolickiej zorganizował dla dzieci i młodzieży zwyczajową wycieczkę rowerową do Puszczy Niepołomickiej. Była ona połączona z ogniskiem, pieczeniem kiełbasy i z rozgrywkami piłki nożnej na boisku sportowym w Chodenicach. W wyprawie uczestniczyło 25 osób w towa­rzystwie księdza proboszcza Jana Nowakowskiego, ks. Pawła Skraby, opiekunów i rodziców. Serdecznie dziękuję członkom Akcji Katolickiej za zaangażowanie oraz dyrekcji MOSIR-u za okazane wsparcie.

Barbara Hałas

.

.

Pielgrzymka zakopiańskim szlakiem Maryi

Ponad 50-osobowa grupa parafian, na czele z ks. Janem Nowakowskim, udała się 19 sierpnia do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. Jednodniowa pielgrzymko-wycieczka została zorganizowana przez parafialny oddział Akcji Katolickiej z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich.

Ksiądz proboszcz był naszym opieku­nem duchowym i przewodnikiem, w cza­sie podróży przybliżał nam historię miejsc, które znalazły się w programie pielgrzymki. W drodze do Zakopanego zatrzymaliśmy się w Ludźmierzu, najstarszej wsi na Podhalu. Nawiedziliśmy bazylikę Wniebowzięcia NMP – sanktuarium Maryjne z figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem, przyciągającym tłumy pielgrzymów. Tam właśnie ciekawe zdarze­nie miało miejsce w czasie koronacji figurki przez kard. Stefana Wyszyńskiego w 1963 r. Podczas uroczystości z rąk figury wypadło berło i zostało złapane w locie przez bp. Ka­rola Wojtyłę. Mógł to być znak, że w przy­szłości zostanie on papieżem, za sprawą Matki Bożej Ludźmierskiej, dzięki jej wsta­wiennictwu. Na terenie sanktuarium zachwy­cał pięknem wypielęgnowany, ukwiecony Ogród Różańcowy ze stacjami różańcowy­mi wykonanymi z marmuru. W jego centrum znajduje się figura z brązu, naturalnych wy­miarów, klęczącego na modlitwie Jana Paw­ła II. Powstała na pamiątkę wizyty papieża w 1997 r., który tutaj modlił się i podkreślał znaczenie modlitwy różańcowej.

Pobyt w samym Zakopanem rozpoczęła Msza Święta w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, w której uczestniczyliśmy wspólnie z grupami pielgrzymkowymi z różnych czę­ści Polski i z Ukrainy. Ksiądz proboszcz mo­dlił się za naszą grupę pielgrzymów, Akcję Katolicką oraz całą wspólnotę parafialną.

Sanktuarium zostało wybudowane, jako wotum za ocalenie życia Jana Pawła II, po zamachu z 13 maja 1981 r. Świątynia zo­stała wybudowana w latach 1987-1992, a jej konsekracji dokonał papież Polak (7 czerw­ca 1997 r.). Na uwagę zasługują: umiesz­czony na terenie sanktuarium ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawił Mszę Świętą pod Wielką Krokwią (6 czerwca 1997 r.) oraz kaplica z figurą Matki Bożej Fatimskiej, przekazaną przez pryma­sa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, ofia­rowaną przez biskupa z Fatimy i ukoronowa­ną przez Jana Pawła II na placu św. Piotra w Rzymie (21 października 1987 r.).

Kolejnym miejscem na pielgrzymkowym szlaku był zabytkowy kościół Matki Bo­żej Częstochowskiej, najstarsza drewnia­na budowla sakralna w Zakopanem, a przy nim Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku, na którym spoczywają ludzie wy­bitni i zasłużeni dla Zakopanego, Tatr i Pod­hala, wśród nich Kornel Makuszyński, Tytus Chałubiński, Jan Sabała, Stanisław Wit­kiewicz i ks. Józef Stolarczyk, pierwszy pro­boszcz Zakopanego i taternik.

Atrakcją było zwiedzanie Muzeum Figur Woskowych na Krupówkach, gdzie zgromadzono kilkadziesiąt figur znanych postaci ze świata nauki, literatury, filmu czy polityki. Wracaliśmy do Bochni szczęśliwi i ubo­gaceni duchowo, umocnieni, z nowymi siła­mi zaczerpniętymi od Maryi. Ten krótki wyjazd pozwolił nam zapomnieć o codziennych sprawach, mogliśmy podziwiać naturalne piękno tego miejsca, panoramę Tatr, nacieszyć się sobą, porozmawiać, omówić kolejne wyjazdy.

Barbara Hałas

.

Kęs chleba duchowego

Na krakowską Woronicza dotarliśmy tuż przed godziną 9. W ostatniej chwili weszliśmy do pełnego po brze­gi kościoła sióstr albertynek Ecce Homo, który 2 września gościł członków Akcji Katolickiej z całej metropolii krakowskiej, czyli z diecezji bielsko-żywieckiej, kieleckiej, krakowskiej oraz tarnowskiej.

Po organizacyjnym wprowadzeniu i od­czytaniu pozdrowień od pasterzy obec­nych na spotkaniu diecezji, postać ma­larza Adama Chmielowskiego – św. bra­ta Alberta – przybliżyła nam siostra albertynka ze wspólnoty opiekującej się tam­tejszym sanktuarium. Ten niezwykły pol­ski święty jest m.in. autorem znajdującego się w nawie głównej kościoła obrazu Chrystusa umęczonego „Ecce Homo”. Ob­raz ten, jak się dowiedzieliśmy, jest efektem cierpień i zmagań duchowych jego autora, który „najpierw upadł na kolana przed obliczem Boga, a potem przed obliczem naj­biedniejszego z krakowskiej ogrzewalni”. Adam Chmielowski od dziecka wychowywany był w „duchowości chleba”, którego bochen zawsze leżał na domowym sto­le, dostępny dla każdego potrzebującego. I takim on sam się stał, szukając najpierw w duchowości trzeciego zakonu św. Fran­ciszka, czy u jezuitów, by w końcu założyć własne zgromadzenia posługujące ubogim.

Następnym punktem programu był wy­kład ks. prof. Roberta Nęcka, który w kontekście wolności artystów i sztuki przybli­żył nam treści zawarte w książce „Oso­ba i czyn” ks. prof. Karola Wojtyły. Zgodnie z rozważaniami przyszłego papieża, każdy z nas wyraża się przez czyny – przez to, jak wobec innych postępuje, a mądrością artysty jest doprowadzenie do równowagi mię­dzy dwoma wartościami: prawdą i wolno­ścią. Dowiedzieliśmy się także, że wartości zawsze chodzą parami, a dla nas jako chrześcijan istotny jest także jeszcze jeden duet: uczciwość i kompetencja. Z kolei su­mienie człowieka jest jak struna gitarowa – trzeba je stroić. Można to zrobić przede wszystkim poprzez spowiedź, ale także przez kontakt z wartościowym człowiekiem, kontakt z przyrodą, przez wartościo­wą lekturę i wreszcie także dzięki prawu.

Po krótkiej przerwie przyszedł czas na Eucharystię, którą celebrował bp Jan Szko­doń wraz z przybyłymi na spotkanie kapłanami. Biskup wygłosił do nas homilię, pod­kreślając w niej znaczenie pokory, a całą li­turgię uświetniło kilkanaście pocztów sztan­darowych z poszczególnych parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej. W procesji z da­rami oprócz hostii i wina przyniesione zostały winogrona, wielki bochen chleba (podzielo­ny później pomiędzy diecezje) oraz różańce, po Mszy Świętej rozdawane uczestnikom spotkania. Ubogacający nas słowem Bożym duszpasterze otrzymali z kolei pamiątkowe dzwoneczki, kopie dzwonu Misericordia z ła­giewnickiego sanktuarium.

Po modlitwie i wykonaniu kilku pamiąt­kowych zdjęć (już z księdzem probosz­czem, który dołączył do nas w trakcie spo­tkania) na terenie przed sanktuarium moż­na było posilić się bigosem i drożdżówka­mi, a także zwiedzić wystawę dotyczą­cą św. brata Alberta i posługi założonych przez niego zgromadzeń, nabyć różnego rodzaju pamiątki i materiały dla ducha. Do Bochni wróciliśmy ubogaceni ducho­wo i pełni refleksji przydatnych w dalszej pracy na rzecz Kościoła i naszej parafii.

Agnieszka Drozd

.

 

Komentowanie jest wyłączone