Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w Katedrze

Po spotkaniu w auli św. Jana Pawła II członkowie Akcji Katolickiej oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wzięli udział we Mszy Świętej w bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża. Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata to święto patronalne tych stowarzyszeń. Na początku Eucharystii Pasterza diecezji oraz wszystkich zebranych przywitał Asystent Kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej ks. dr hab. Jan Bartoszek. „Zostaliśmy wbudowani w Chrystusa przez chrzest. Kościół i Królestwo Jezusa Chrystusa buduje się przez wiarę. Wiarę biskupów, księży, świeckich. Potrzeba otwarcia, misyjności, tęsknoty za jednością między wszystkimi ruchami i grupami” – mówił.
Podczas homilii bp Andrzej Jeż powiedział: „Na starym europejskim kontynencie przeważa tendencja odrzucenia Chrystusa. Symptomem schyłku Europy są działania zmierzające do obalenia wszystkich autorytetów. W mediach wzmożono atak na św. Jana Pawła II. Ci, którzy atakują Jana Pawła II, nie dostrzegają albo nie chcą dostrzec fenomenu świętości. Świętość płynie od Chrystusa. Prawdziwa świętość polega na spojrzeniu na świat przez pryzmat Boga. Jeżeli pozwalamy wycinać w naszej rzeczywistości kolejne autorytety, to jaki świat budujemy? Czy robimy wystarczająco dużo, aby rozwijać dziedzictwo Jana Pawła II?”. Biskup mówił, że w różnych rejonach świata ludzie z wielkim szacunkiem odbierają postać i nauczanie św. Jana Pawła II, a w Polsce jest potężna nagonka i coraz bardziej nagłaśnia się tezę, że papież nie podchodził właściwie do dramatu wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i niewiele robił, aby ten problem rozwiązać, a nawet go ukrywał. „Medialny atak na Jana Pawła II znajduje przyczynę w nastawieniu do jego nauczania. Co powinniśmy czynić w tej sytuacji? Powinniśmy uczciwie szukać prawdy i dawać jej świadectwo. To jest obowiązek każdego prawego człowieka. To szczególne zadanie dla Akcji Katolickiej, która obrała sobie Jana Pawła II za patrona”. Podczas Mszy św. bp Andrzej Jeż poświęcił sztandar Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Chojniku. Po zakończeniu Eucharystii ordynariusz diecezji wręczył 52 medale Dei Regno Servire świeckim zaangażowanym w życie parafii.

Anna Jakubowska
Sekretarz DIAK