33-100 Tarnów, ul. Legionów 30,   poniedziałek, środa, piątek - godz. 10- 12,   telefon: 0-14 63-17-347

Dekrety i Listy Pasterskie Biskupi do Akcji Katolickiej Materiały n/t Akcji Katolickiej Program działania i terminarz
Rada Instytutu Zarząd Instytutu Uchwały Rady Instytutu Wykaz oddziałów parafialnych
Różaniec w Radio Plus Asystenci Dekanalni Statut i Regulamin Sztandar

Zimowisko dla dzieci i młodzieży zorganizowane przez POAK
przy parafii MB Niepokalanej w Nowym Sączu

Już kolejny raz pod patronatem Akcji Katolickiej działającej przy parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu zorganizowano w czasie ferii zimowych wypoczynek dla najbardziej potrzebujących dzieci i młodzieży ze środowisk zagrożonych.

W tym roku 300 osobowa grupa uczestników wypoczywała w pierwszym tygodniu ferii pod okiem 31 wychowawców - wolontariuszy, 60 nauczycieli i pedagogów z sądeckich szkół: SP nr 7, SP nr 20, SP nr 21, Gimnazjum nr 3,
Gimnazjum nr 5, ZS Samochodowych.
Zimowisko przebiegające pod hasłem "Z komputerem na sportowo", tak jak i w latach poprzednich, zgromadziło ludzi dobrej woli i wielkiego serca - ofiarnych organizatorów, oddanych wychowawców i nauczycieli oraz szczodrych sponsorów, zasługujących na dziecięcą wdzięczność.
Zimowisko zainaugurowała niedzielna Msza Św. dla dzieci, rodziców i wychowawców. Codzienne spotkania rozpoczynały się i kończyły wspólną modlitwą, w której pamiętano o dobroczyńcach.
Nabożeństwa krzepiły ducha, a smaczne posiłki wzmacniały ciało. Każdego dnia bowiem dzieci miały zapewniony gorący posiłek i suchy prowiant na wycieczki.
Organizatorzy zadbali, aby harmonogram zajęć łączył ze sobą dobrą zabawę i rozwój szerokich zainteresowań. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w interesujących zajęciach prowadzonych w szkolnych salach komputerowych, podczas których mogli zapoznać się z obsługą i rozsądnym wykorzystaniem komputera, internetu i wielu dostępnych programów edukacyjnych.
Jedną z atrakcji zimowiska była krajoznawcza wycieczka do Krynicy. Program obejmował zabawy na lodowisku, spacer na Górę Parkową i zwiedzanie Pijalni Wód. Natomiast na terenie Nowego Sącza dzieci miały możliwość rozwijania sprawności fizycznej w salach gimnastycznych szkół oraz sprawdzenia swych umiejętności na strzelnicy sportowej LOK-u.

Tegoroczne zimowisko, podobnie jak poprzednie tego typu akcje, mogły się odbyć tylko dzięki ofiarności dobroczyńców i hojności sponsorów. Szczególną umiejętność pozyskiwania ich do działań "ad maiorem Dei gloriam" posiada opiekun kościelny AK, ks. Józef Nowak. Ogromne zaangażownie, zapał i autorytet ks.Józefa przyciągnęły ludzi wielkiego serca, którzy w różny sposób przyczynili się do powodzenia tej akcji. Dość wspomnieć, że lista dobrodziejów, sponsorów i przyjaciół zimowiska wywieszona w gablocie przykościelnej zawiera 55 pozycji. Są na niej instytucje, zakłady pracy, hurtownie, szkoły i osoby prywatne - ogromna rzesza ludzi, dla których słowa Ojca Świętego "Bądźcie światłem, które świeci w mrokach obojętności i egoizmu" oraz "Nie lękajcie się być świętymi. Jeśli dziś mówimy o świętości, trzeba pytać, jak tworzyć środowiska, które sprzyjają dążeniu do niej" są życiowymi drogowskazami i wyznaczają cel nadrzędny jakiejkolwiek działalności - "wysokiej miary chrześcijańskie życie..." (por. "Novo millennio ineunte"..)

Bożena Kwitowska
prezes POAK przy par. MB Niepokalanej