33-100 Tarnów, ul. Legionów 30,   poniedziałek, środa, piątek - godz. 10- 12,   telefon: 0-14 63-17-347

Dekrety i Listy Pasterskie Biskupi do Akcji Katolickiej Materiały n/t Akcji Katolickiej Program działania i terminarz
Rada Instytutu Zarząd Instytutu Uchwały Rady Instytutu Wykaz oddziałów parafialnych
Różaniec w Radio Plus Asystenci Dekanalni Statut i Regulamin Sztandar

Spotkanie Prezesów
Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej.

W dniu 05.02.2011r. odbyło się w Tarnowie spotkanie Prezesów Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej połączone z posiedzeniem Rady Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej. Spotkanie poprzedziła Msza św. w Katedrze, której przewodniczył ks. dr hab. Ireneusz Stolarczyk. W wygłoszonej homilii Asystent Kościelny AK Diecezji Tarnowskiej ks. mgr lic. Jan Bartoszek przypomniał charyzmat stowarzyszenia i szczególne powołanie jego członków w Kościele.
      Na roboczą część spotkania zgromadzeni udali się do auli Jana Pawła II przy Katedrze. Pan Prezes DIAK - Wacław Prażuch powitał zebranych. W związku ze zmianą na stanowisku Diecezjalnego Asystenta Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej uroczyście podziękowano ks. prof. Ireneuszowi Stolarczykowi dotychczasowemu Asystentowi za 8-letnią owocną posługę. Doceniając zaangażowanie i oddanie księdza Asystenta w dzieło Akcji Katolickiej, Rada Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej przyjęła jednogłośnie uchwałę w sprawie nadania tytułu CZŁONKA WSPIERAJĄCEGO AKCJI KATOLICKIEJ DIECEZJI TARNOWSKIEJ ks. dr hab. Ireneuszowi Stolarczykowi, prof. UPJPII. Dziekanowi Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Uzasadnienie:
Ks. prof. Ireneusz Stolarczyk w latach 2002 2010 był Asystentem Kościelnym Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej. Poprzez swoją gorliwość w tworzeniu nowych Oddziałów Parafialnych Akcji Katolickiej oraz wykłady i modlitwę na trwałe wpisał się w jej szeregi. Każdego roku głosił rekolekcje w Ciężkowicach, organizował regionalne dni formacyjne dla członków Akcji Katolickiej, redagował „Biuletyn” i z radością odwiedzał poszczególne oddziały parafialne przy różnych okazjach. Ks. Profesor w świadomości członków Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej pozostanie jako otwarty i skromny człowiek o wielkiej umiejętności słuchania i postawie zawsze pomagać gotowej.

Ks. dr hab. Ireneusz Stolarczyk w słowach podziękowania podkreślił, że była to przepiękna forma doświadczenia bycia kapłanem, Akcja Katolicka to piękny zaczyn w Kościele i trzeba wielu sił aby ten zaczyn się rozrastał, żeby dał Kościołowi jeszcze więcej dobra.

Celem spotkania było także uchwalenie programu działania Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej na rok 2011. Program działania przyjęty jednogłośnie został opracowany w dwóch obszarach zaangażowania Akcji Katolickiej tj. formacji duchowej i działań na rzecz środowiska lokalnego. Hasło roku duszpasterskiego 2010/2011 „We wspólnocie z Bogiem” wyznaczyło tematykę comiesięcznych spotkań formacyjnych oddziałów parafialnych.
Formacji duchowej członków ma służyć także udział w rekolekcjach w Ciężkowicach oraz kolejne spotkania modlitewno-edukacyjne, które będą zorganizowane w Nowym Sączu i Porąbce Uszewskiej. Ponadto członkowie naszego Stowarzyszenia będą uczestniczyć w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Akcji Katolickiej na Jasną Górę, pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie, pielgrzymce Akcji Katolickiej do Katedry Tarnowskiej w Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, w dniu święta patronalnego AK. W bieżącym roku w tym dniu będziemy także wyrażać wdzięczność za 225 lat Diecezji Tarnowskiej, za wszelkie dobro jakie otrzymaliśmy od Boga. Zaplanowano także pielgrzymkę na Ukrainę w dniach od 29.06 – 03.07.2011r.

Ważnymi wydarzeniami będą:
- VI Diecezjalne Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich z udziałem ks. kard. Stanisława Ryłko – Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich.
- Diecezjalna pielgrzymka do Starego Sącza w dniu 19.05.2011r. połączona z dziękczynieniem za beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II.
- Udział w Dniu Społecznym Akcji Katolickiej w Gródku nad Dunajcem o tematyce: Katolicy a media.
Drugim obszarem zaangażowania stowarzyszenia są działania na rzecz środowiska lokalnego. Przyjęty program wskazuje pola takiego zaangażowania. Jest to między innymi organizacja „Dnia Seniora” lub prowadzenie Klubu Seniora w swojej parafii, organizacja wypoczynku zimowego i letniego dla dzieci z ubogich rodzin, prowadzenie świetlic środowiskowych, organizacja pomocy żywnościowej dla osób jej potrzebujących we współpracy z Bankiem Żywności w Krakowie.
Omawiając zagadnienia organizacyjne zwracano uwagę na:
- Potrzebę powoływania kolejnych parafialnych oddziałów oraz pobudzanie do aktywności i rozwoju oddziałów już istniejących np. poprzez zachęcanie do włączania się w szeregi stowarzyszenia współmałżonków członków parafialnych oddziałów.
- Organizację spotkań dekanalnych , które budują więzi i pozwalają na wymianę myśli oraz doświadczeń.
- Potrzebę składania rocznych sprawozdań z działalności prowadzonej przez poszczególne parafialne oddziały.
- Zmiany w Statucie AK dot. czasu trwania kadencji. Obecnie kadencja wszystkich organów i funkcji w Akcji Katolickiej trwa cztery lata.
W kolejnej części spotkania zostały przedstawione sprawozdania: finansowe które złożył skarbnik DIAK – Janusz Górecki i Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej – Elżbieta Obrzut.
Na zakończenie Asystent Kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej podziękował za zaangażowanie w parafiach, wiele cennych inicjatyw, podkreślił powołanie członków AK jako grupy w parafii, która ma oddziaływać na innych. Ważne jest świadectwo własnego życia oraz konkretne działania. Jednym z nich może być włączanie się w dzieło kolędy misyjnej, w katechezę dla młodzieży, w liturgię Mszy św.

Opracowała Barbara Hałas
sekretarz - DIAK