33-100 Tarnów, ul. Legionów 30,   poniedziałek, środa, piątek - godz. 10- 12,   telefon: 0-14 63-17-347

Dekrety i Listy Pasterskie Biskupi do Akcji Katolickiej Materiały n/t Akcji Katolickiej Program działania i terminarz
Rada Instytutu Zarząd Instytutu Uchwały Rady Instytutu Wykaz oddziałów parafialnych
Różaniec w Radio Plus Asystenci Dekanalni Statut i Regulamin Sztandar
 

Międzynarodowy Kongres Akcji Katolickiej
Rzym  31.08. – 2.09.2004 r.

 

9.jpg (74048 bytes)

2.jpg (71099 bytes)

3.jpg (74439 bytes)

4.jpg (81502 bytes)

6.jpg (90664 bytes)

7.jpg (72760 bytes)

8.jpg (76044 bytes)

10.jpg (73831 bytes)

5.jpg (71257 bytes)

1.jpg (81325 bytes)

 

W dniach 31.08. – 2.09.2004. odbył się we Włoszech, w Rzymie, Międzynarodowy Kongres Akcji Katolickiej obradujący pod hasłem: „ Akcjo Katolicka wypłyń na głębię – patrz z odwagą w przyszłość”. Kongres zgromadził przedstawicieli laikatu oraz duchowieństwo z ponad 50 krajów z Europy, Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Katolickie stowarzyszenia narodowe działające w tych krajach współpracują ze sobą w ramach Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej, które było organizatorem kongresu. Polska Akcja Katolicka jest członkiem tego Forum od 2000 roku. Polskę reprezentowali na Kongresie Pani Halina Szydełko, V-ce Prezes Akcji Katolickiej w Polsce oraz Wacław Prażuch, Prezes Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej. 

W pierwszym dniu kongresu swe referaty wygłosili: Ks. Abp Stanisław Ryłko – Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich pt. „Akcja Katolicka darem Ducha Świętego dla Kościoła w obecnych czasach”, Paola Bignardi – Przewodnicząca Włoskiej Akcji Katolickiej pt „ Akcja Katolicka w Trzecim Tysiącleciu” oraz Alberto Montaner, Przewodniczący Hiszpańskiej Akcji Katolickiej pt. „Świadectwo laikatu drogą do świętości”
W grupach panelowych przedyskutowano zagadnienia przedstawione w referatach w kontekście zadań dla Akcji Katolickiej w obecnym świecie. 

Drugi dzień poświęcony był prezentacji działalności Akcji Katolickiej w różnych krajach, na wielu kontynentach i w różnych środowiskach kulturowych. Prelegenci z poszczególnych krajów przedstawiali zarówno działalność swych stowarzyszeń jak i wyzwania jakie przed nimi stoją. Prezentacje te pokazały różnorodność działań podejmowanych przez Akcję Katolicką na poszczególnych kontynentach oraz specyficzne wyzwania i trudności jakie napotykają w swej działalności. W Europie są to procesy związane z sekularyzacją społeczeństwa i jego odchodzeniem od Kościoła, w Afryce ubóstwo i wielka presja ze strony innych religii, w Ameryce Południowej – problemy społeczne i wielkie zagrożenie ze strony rozprzestrzeniających się nowych ruchów religijnych i sekt. Szczególnie poruszające było świadectwo przedstawione przez reprezentantów Akcji Katolickiej działającej w Ziemi Świętej. W obliczu trwającej w tym regionie wojny i konfliktów społecznych Akcja Katolicka, którą tworzą tam chrześcijanie, katolicy różnych obrządków, podejmuje wielki wysiłek zmierzający do wprowadzenia trwałego pokoju w tej części świata.

Na zakończenie kongresu jego uczestnicy przyjęli przesłanie określające wyzwania dla chrześcijan działających w Akcji Katolickiej w poszczególnych krajach. Podstawowym zadaniem dla wszystkich jest budowanie cywilizacji miłości w swoich środowiskach, bliska współpraca z duchowieństwem i wszystkimi wspólnotami działającymi w Kościele, zaangażowanie laikatu w dzieło głoszenia Słowa Bożego, świadectwo życia i pracy zgodne z nakazami Ewangelii 
W ramach spotkań kongresowych jego uczestnicy wysłuchali również refleksji o znaczeniu jakie członkostwo i zaangażowanie we włoskiej Akcji Katolickiej miało na życie i publiczną działalność Giuseppe de Gasperiego, współtwórcy idei zjednoczonej Europy oraz premiera Włoch, Aldo Moro, zamordowanego przez terorystów. Świadectwem tym podzieliły się córki tych wybitnych mężów stanu.

Kongres zakończyła pielgrzymka do Loreto, gdzie w obecności ponad 200.000 tysięcy wiernych, członków włoskiej Akcji Katolickiej Papież Jan Paweł II ogłosił troje nowych błogosławionych, członków Akcji Katolickiej: Alberta Marvellego, Józefinę Suriano i Piotra Tarres i Clareta 
W Loreto Papież powierzył Akcji Katolickiej trzy zadania: kontemplacji – by iść drogą świętości; budowania wspólnoty – by krzewić ducha jedności oraz misji – by być ewangelicznym zaczynem na każdym miejscu.
Jan Paweł II zachęcił członków Akcji Katolickiej do wnoszenia entuzjastycznego świadectwa w swe środowiska. Wezwał ich by w ścisłej jedności z Kościołem hierarchicznym odpowiedzialnie włączali się w duszpasterstwo na szczeblu diecezji i parafii. 
Zwracając się do członków Akcji Katolickiej Jan Paweł II powiedział: „Kościół liczy na aktywną obecność Akcji Katolickiej i na jej wierne oddanie sprawie Królestwa Bożego. Również ja patrzę na Akcję Katolicką z wielką ufnością. Zachęcam wszystkich jej członków, by poprzez wielkoduszne świadectwo o radosnym orędziu Ewangelii przywracali nadzieję współczesnemu społeczeństwu, spragnionemu pokoju”.

 

 
kontakt: ak@diecezja.tarnow.pl