33-100 Tarnów, ul. Legionów 30,   poniedziałek, środa, piątek - godz. 10- 12,   telefon: 0-14 63-17-347

Dekrety i Listy Pasterskie Biskupi do Akcji Katolickiej Materiały n/t Akcji Katolickiej Program działania i terminarz
Rada Instytutu Zarząd Instytutu Uchwały Rady Instytutu Wykaz oddziałów parafialnych
Różaniec w Radio Plus Asystenci Dekanalni Statut i Regulamin Sztandar
 

MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY
NOWY SĄCZ, 16.X 2011r.

W niedzielę 16 października br., w 33 rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na stolicę Piotrową, przeszedł ulicami Nowego Sącza II diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny. Wielki obrońca życia 
Ojciec św. Jan Paweł II zapewniał nas: „(…)i życzę, i modlę się o to stale, ażeby rodzina polska dawała życie, żeby była wierna świętemu prawu życia.” Inicjatywa zgromadziła wiele osób, rodzin i wspólnot
(w tym członków Akcji Katolickiej) z terenu diecezji tarnowskiej - nie tylko katolików, ale i tych wszystkich którzy chcieli zamanifestować, jak wielką wartością jest życie ludzkie i tradycyjna rodzina.

Marsz przebiegający pod hasłem „Polska woła o ludzi sumienia” zainaugurowała Msza św. odprawiona 
o godz. 12.00 w kościele Matki Bożej Niepokalanej na osiedlu Milenium, pod przewodnictwem kanclerza Kurii tarnowskiej, ks. Adama Nity. W koncelebrze uczestniczyło wielu kapłanów, m.in. ks. Jan Banach – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Diecezji Tarnowskiej i ks. Kazimierz Markowicz – proboszcz parafii MBNiepokalanej. Po Eucharystii na placu kościelnym młodzież poprowadziła modlitwę różańcową, po której rozpoczął się przemarsz głównymi ulicami miasta: Królowej Jadwigi, Limanowskiego, Al. Batorego, Al. Wolności, Mickiewicza, Długosza, Kościuszki, Jagiellońską – do Rynku. Maszerujący nieśli w rękach kolorowe, bibułkowe kwiaty i transparenty, na których widniały m.in. hasła „Brońmy życia”, „Życie jest święte”, „Życiu zawsze tak”, „Moje życie w twoich rękach”. Po drodze słuchano fragmentów przemówień Ojca Świętego Jana Pawła II na temat godności i ochrony ludzkiego życia. Wydarzenie ubogacała śpiewem schola „Emmanuel” z parafii Wielogłowy:

http://www.muzykadladucha.pl/video.php?p=37

Na przywitanie 5-tysięcznej rzeszy uczestników Marszu wypuszczono na sądeckim Rynku kilkaset gołębi, przywiezionych przez członków Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. 
Do zgromadzonych zwrócił się Mariusz Dzierżawski z Fundacji PRO – Prawo do życia, który m.in. powiedział: „Toczy się walka między cywilizacją życia, a cywilizacją śmierci. W tej walce przewodził nam papież Jan Paweł II, a teraz cały czas wspiera nas z nieba. Bo największym zagrożeniem dla nas nie są słudzy cywilizacji śmierci, ale nasza bierność i małoduszność”. Natomiast wiceprezydent Nowego Sącza p. Bożena Jawor dziękowała organizatorom za zaufanie, a uczestnikom Marszu za obecność. „Trwaliśmy dzisiaj mocni na skale wiary. Każdy z nas w swoim sercu mówi „tak” życiu i tym samym realizuje testament, który pozostawił nam Jan Paweł II” zakończyła swoje wystąpienie Pani wiceprezydent. 

Ok. godz. 15.00 rozpoczęła się druga część imprezy – koncerty zespołów muzycznych. Występy grup: Love Story oraz Moniki Kuszyńskiej z zespołem spotkały się z gorącym przyjęciem publiczności. Organizatorzy zapewnili również poczęstunek; na sądeckim Rynku zorganizowana została kuchnia polowa. 

W organizację Marszu dla Życia i Rodziny zaangażowało się wiele instytucji, firm, stowarzyszeń i osób prywatnych. Akcja Katolicka na szczeblu diecezjalnym i parafialnym brała czynny udział zarówno 
w przygotowaniach, jak i samym wydarzeniu.

Patronat honorowy objęli: Ordynariusz tarnowski ks. bp Wiktor Skworc oraz prezydent miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Bożena Kwitowska
wiceprezes DIAK diec. tarnowskiej
prezes POAK par. Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu

więcej zdjęć:
http://www.marszprolife-tarnow.pl/galeria-6/

http://sadeczanin.info/galeria_zdjec/galeria/3607

http://www.diecezja.tarnow.pl/index.php/start/galeria/category/132-marsz-dla-ycia-i-rodziny-foto-

http://www.nowysacz.pl/komunikaty-biura-prasowego/7223 

„Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać – oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi…”
(Evangelium vitae)

Jan Paweł II w obronie życia – 
wybór wypowiedzi w czasie pielgrzymek w Polsce

I życzę, i modlę się o to stale, ażeby rodzina polska dawała życie, żeby była wierna świętemu prawu życia. Jeśli się naruszy prawo człowieka do życia w tym momencie, w którym poczyna się on jako człowiek pod sercem matki, godzi się pośrednio w cały ład moralny, który służy zabezpieczeniu nienaruszalnych dóbr człowieka. Życie jest pierwszym wśród tych dóbr. Kościół broni prawa do życia nie tylko z uwagi na majestat Stwórcy, który jest tego życia pierwszym Dawcą, ale równocześnie ze względu na podstawowe dobro człowieka. (Nowy Targ, 8 czerwca 1979 r.)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Także państwa pluralistyczne nie mogą zrezygnować z norm etycznych w swoim prawodawstwie i w życiu publicznym, zwłaszcza tam, gdzie ochrony domaga się dobro podstawowe, jakim jest życie człowieka od momentu jego poczęcia aż po naturalną śmierć. (Przemówienie do korpusu dyplomatycznego,
Warszawa, 8 czerwca 1991 r.)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Dziękuję za inicjatywy parlamentarne, zmierzające do zabezpieczenia życia ludzkiego od chwili poczęcia w łonie matki. Jasne stanowisko prawa jest nieodzowne, aby mógł dokonywać się również gruntowny proces nawrócenia. Trudno bowiem o właściwą działalność wychowawczą czy duszpasterską, gdy prawo temu przeszkadza. To, co „legalne”, zostaje niestety bardzo łatwo przyjęte jako „moralnie dozwolone”. (Warszawa, 9 czerwca 1991 r.)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Waszym posłannictwem jest zabezpieczenie w jutrzejszym świecie obecności takich wartości, jak pełna wolność religijna, poszanowanie osobowego wymiaru rozwoju, ochrona prawa człowieka do życia począwszy od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci, troska o rozwój i umocnienie rodziny,
dowartościowanie kulturowych odrębności dla wzajemnego ubogacania się wszystkich ludzi, ochrona równowagi naturalnego środowiska, które coraz bardziej bywa zagrożone. 
(Częstochowa, 15 sierpnia 1991)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Józef z Nazaretu, który uchronił Jezusa od okrucieństwa Heroda, staje w tej chwili przed nami jako wielki rzecznik sprawy obrony życia ludzkiego od pierwszej chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci.
Pragniemy więc w tym miejscu polecić Bożej Opatrzności i świętemu Józefowi życie ludzkie, zwłaszcza życie nie narodzonych – i w naszej Ojczyźnie, i na całym świecie. Życie posiada nienaruszalną wartość i niepowtarzalną godność, dlatego zwłaszcza, że – jak czytamy dzisiaj w liturgii – każdy człowiek jest
powołany do uczestniczenia w życiu Bożym. Święty Jan pisze: „Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi i rzeczywiście nimi jesteśmy” (1 J 3, 1).
Okiem wiary w sposób szczególnie wyraźny możemy dostrzec nieskończoną wartość każdej ludzkiej istoty. Ewangelia, głosząc dobrą nowinę o Jezusie, jest również dobrą nowiną o człowieku – o jego wielkiej godności. Uczy wrażliwości na człowieka. Na każdego człowieka. „Zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi”.
Kościół, broniąc prawa do życia, odwołuje się do szerszej, uniwersalnej płaszczyzny, która obowiązuje wszystkich ludzi. Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka. Jest prawem najbardziej podstawowym. Bóg mówi: „Nie
będziesz zabijał!” (Wj 20, 13). Przykazanie to jest zarazem fundamentalną zasadą i normą kodeksu moralności, wpisanego w sumienie każdego człowieka.
Miarą cywilizacji – miarą uniwersalną, ponadczasową, obejmującą wszystkie kultury – jest jej stosunek do życia. Cywilizacja, która odrzuca bezbronnych, zasługuje na miano barbarzyńskiej. Choćby nawet miała wielkie osiągnięcia gospodarcze, techniczne, artystyczne, naukowe. 
(Kalisz, 4 czerwca 1997 r.)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Tu, z tego miejsca, zwracam się do wszystkich ojców i matek mojej Ojczyzny i całego świata, do wszystkich ludzi bez wyjątku: każdy człowiek poczęty w łonie matki ma prawo do życia! 
(Łowicz, 14 czerwca 1999 r.)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

„Stosunek do daru życia jest wykładnikiem i podstawowym sprawdzianem autentycznego stosunku człowieka do Boga i do człowieka, czyli wykładnikiem i sprawdzianem autentycznej religijności 
i moralności”. (Częstochowa, 19 czerwca 1983 r.)

 

 

 


kontakt: ak@diecezja.tarnow.pl